Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ ՀՀ Արմավիրի մարզում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են մարզի և համայնքների զարգացման ծրագրերի ընթացքը, աշխատանքներն ու անելիքները:
Ներկայացնելով մարզի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը և հիմնական ցուցանիշները` Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը նշել է, որ հանրապետության ՀՆԱ ցուցանիշում մարզի մասնաբաժինը 2015-2016 թթ. կազմել է 5-6 տոկոս: Համախառն գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը կազմում է 167 մլրդ դրամ: Գյուղատնտեսությամբ զբաղվում են 48002 գյուղացիական և ֆերմերային տնտեսություն, գյուղմթերքների վերամշակմամբ և արտադրությամբ՝ 34 կազմակերպություն: Արմավիրի մարզից կառավարություն է ներկայացված ներդրումային ծրագրերից 11-ը գյուղատնտեսության ոլորտին են վերաբերում: ՀՀ վարչապետի աջակցությամբ Լեռնամերձ համայնքում տեղադրվել են արևային կայաններ, աշխատանք է տարվում մարզի չգազիֆիկացված 9 համայնքում ևս արևային կայաններ տեղադրելու համար դոնորներ գտնելու ուղղությամբ:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Արմավիրի մարզը գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի մեկ շնչին բաժին ընկնող մասով լավագույն ցուցանիշն ունեցող մարզերից է: Կառավարության ղեկավարի հարցին ի պատասխան՝ նշվել է, որ մարզի առավելություններն են ընդհանուր առմամբ զարգացած գյուղատնտեսությունը և մայրաքաղաքին մոտ լինելու հանգամանքը, իսկ թույլ կողմն արդյունաբերական ճյուղի զարգացածվածության, գյուղատնտեսության մեքենայացման, ինտենսիվ գյուղատնտեսության տարածվածության ցածր մակարդակն է:

05-08-2017 11:51 3204
Под руководством премьер-министра Карена Карапетяна в ходе совещания, проведенного в Армавирской области, обсуждались процесс развития региона и программы развития общин, их работа и планы на будущее.
Представляя социально-экономическую ситуацию в регионе и основные показатели, губернатор Армавира Ашот Гахраманян отметил, что доля региона в индексе ВВП республики в 2015-2016 годах составила 5-6%. Валовая продукция сельского хозяйства составляет 167 млрд драмов. 48002 крестьянских и фермерских хозяйств занимаются сельским хозяйством, 34 компании перерабатывают и производят сельскохозяйственную продукцию. 11 из инвестиционных программ, представленных правительству Армавирским регионом, связаны с сельским хозяйством. При поддержке премьер-министра РА в сообществе Лернамерц были установлены солнечные станции, и в настоящее время ведется работа по поиску доноров для размещения солнечных станций в 9 негазифицированных осообществах региона.
Премьер-министр Карен Карапетян отметил, что Армавирский регион является одним из лучших регионов с валовой сельскохозяйственной продукцией на душу населения. В ответ на вопрос главы правительства было отмечено, что преимуществом региона является, то что развивается сельское хозяйство и тот факт, что он находится ближе к столице, а слабой стороной является низкий уровень развития промышленного сектора, механизация сельского хозяйства и низкий уровень распространенности интенсивного сельского хозяйства.