«EU-Assia Business Financing Center» հոլդինգը շահագրգռված է «Նաիրիտ» գործարանի տեխնիկական աուդիտի անցկացմամբ:
Ինչպես հայտնել է «Նաիրիտ»-ի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը, այդ նպատակով հոլդինգի ներկայացուցիչները պատրաստել են «Փոխըմբռնման հուշագիր»՝ փաստաթուղթ, որը շուտով կներկայացնեն ՀՀ կառավարությանը:
Իսրայելյանի խոսքով, գործարանի վերագործարկման համար համապատասխան փաստաթուղթ պատրաստելու մասին պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել հոլդինգի ներկայացուցիչների՝ ՀՀ կառավարությունում նախորդ հանդիպման շրջանակներում: «Ձեռնարկության վերականգնման համար անհրաժեշտ գումարի առնչությամբ ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի հետ մեր հանդիպման ընթացքում հստակեցում չկար: Սպասում ենք հուշագրի ստորագրմանը, ինչը թույլ կտա անցկացնել տեխնիկական աուդիտ, որից հետո արդեն կարելի է ավելի ստույգ խոսել գործարանի վերագործարկման գումարների ու ժամկետների մասին»,- պարզաբանել է նա:
Միաժամանակ «Նաիրիտ»-ի նախկին ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարության հետ բանակցություններ են տարվում արդեն մեկ տարուց ավել: «Մեկ տարի առաջ հատուկ «Նաիրիտի» վերականգնման ծրագրի մշակման և իրականացման նպատակով ստեղծված հոլդինգը դրա մոտավոր արժեքը գնահատել է $70-100 մլն, և գործարանը կարելի էր վերագործարկել մեկուկես տարի անց: Սակայն, մեր բանակցություններից հետո գործարանը սնանկ հայտարարվեց, նշանակվեց հատուկ կառավարիչ, և մեկ տարում շատ բան փոխվեց: Մեզ հայտնի են որոշ սարքավորման օտարման դեպքեր, այդ պատճառով տեխնիկական աուդիտն այսօր խիստ անհրաժեշտ է»,- ասել է նա:

09-08-2017 12:24 3556
Former Director of Nairit Karen Israyelyan informed that for this purpose holding representatives have prepared a "Memorandum of Understanding", which will soon be submitted to the RA Government.
According to Israyelyan, an agreement was reached to prepare a corresponding document for re-launch of the holding within the framework of the previous meeting of the Armenian government. "There was no clarity during our meeting with RA Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan regarding the amount needed for the enterprise rehabilitation. We are looking forward to signing the memorandum, which will enable us to conduct a technical audit, after which we can more clearly speak about the amount and timing of the plant's re-operating, "he explained.
At the same time, the former head of "Nairit" underlined that talks with the Armenian government have been carried out for already a year. "A year ago, the holding for the development and implementation of a special Nairit rehabilitation program estimated its approximate value of $ 70-100 million, and the plant could be restarted one and a half year later. However, after our negotiations the factory was declared bankrupt, a special manager was appointed and many things changed in a year. We are aware of some equipment alienation, so technical audit is critical now, "he said.