«EU-Assia Business Financing Center» հոլդինգը շահագրգռված է «Նաիրիտ» գործարանի տեխնիկական աուդիտի անցկացմամբ:
Ինչպես հայտնել է «Նաիրիտ»-ի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը, այդ նպատակով հոլդինգի ներկայացուցիչները պատրաստել են «Փոխըմբռնման հուշագիր»՝ փաստաթուղթ, որը շուտով կներկայացնեն ՀՀ կառավարությանը:
Իսրայելյանի խոսքով, գործարանի վերագործարկման համար համապատասխան փաստաթուղթ պատրաստելու մասին պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել հոլդինգի ներկայացուցիչների՝ ՀՀ կառավարությունում նախորդ հանդիպման շրջանակներում: «Ձեռնարկության վերականգնման համար անհրաժեշտ գումարի առնչությամբ ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի հետ մեր հանդիպման ընթացքում հստակեցում չկար: Սպասում ենք հուշագրի ստորագրմանը, ինչը թույլ կտա անցկացնել տեխնիկական աուդիտ, որից հետո արդեն կարելի է ավելի ստույգ խոսել գործարանի վերագործարկման գումարների ու ժամկետների մասին»,- պարզաբանել է նա:
Միաժամանակ «Նաիրիտ»-ի նախկին ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարության հետ բանակցություններ են տարվում արդեն մեկ տարուց ավել: «Մեկ տարի առաջ հատուկ «Նաիրիտի» վերականգնման ծրագրի մշակման և իրականացման նպատակով ստեղծված հոլդինգը դրա մոտավոր արժեքը գնահատել է $70-100 մլն, և գործարանը կարելի էր վերագործարկել մեկուկես տարի անց: Սակայն, մեր բանակցություններից հետո գործարանը սնանկ հայտարարվեց, նշանակվեց հատուկ կառավարիչ, և մեկ տարում շատ բան փոխվեց: Մեզ հայտնի են որոշ սարքավորման օտարման դեպքեր, այդ պատճառով տեխնիկական աուդիտն այսօր խիստ անհրաժեշտ է»,- ասել է նա:

09-08-2017 12:24 3555
Бывший директор Наирит Карен Исраелян сообщил, что для этого представители холдинга подготовили «Меморандум о взаимопонимании», который вскоре будет представлен правительству РА.
По словам Исраеляна, было достигнуто соглашение о подготовке соответствующего документа для повторного запуска холдинга в рамках предыдущей встречи правительства Армении. «В ходе нашей встречи с заместителем премьер-министра РА Ваче Габриеляном не было ясности относительно объема, необходимого для восстановления предприятия. Мы с нетерпением ждем подписания меморандума, который позволит нам провести технический аудит, после чего мы сможем более четко говорить о количестве и сроках возобновления работы завода », - пояснил он.
В то же время бывший глава «Наирита» подчеркнул, что переговоры с правительством Армении проводятся уже год. «Год назад холдинг, созданный для разработки и реализации специальной реабилитационной программы Наирита, оценил ее приблизительно в 70-100 миллионов долларов, и завод мог бы быть возобновлен через полтора года. Однако после наших переговоров завод был объявлен банкротом, был назначен специальный менеджер, и многое изменилось за год. Нам известно об отчуждении оборудования, поэтому технический аудит имеет решающее значение сейчас», - сказал он.