21-12-2017 12:52 168732
get cont 4App Annie հավելվածների վերլուծության գործիքի համաձայն՝ Get Contact բջջային հավելվածը 2017-ի դեկտեմբերի 10-ից հայաստանցի օգտատերերի կողմից ամենից շատ ներբեռնված հավելվածներից է: Այն կարող է արտահոսքի սպառնալիքի տակ դնել հազարավոր կոնտակտային և անձնական այլ տվյալներ, վաճառել դրանք երրորդ կողմին:
Հավելվածի միջոցով կարելի է մուտքագրել ցանկացած հեռախոսահամար և իմանալ, թե ինչ անունով է այն գրանցված տարբեր հեռախոսների կոնտակտային ցանկերում: Համակարգը նախ պահանջում է հասանելիություն օգտատիրոջ բջջային սարքավորման մեջ գրանցված կոնտակտների ամբողջական ցանկին:
Չնայած հավելվածի մասին տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ գաղտնիության քաղաքականությունը համապատասխանեցված է Եվրամիության «Անձնական տվյալների մշակման ընթացքում մասնավոր անձանց իրավունքների պաշտպանության մասին» դիրեկտիվի դրույթներին, այնուամենայնիվ համակարգի միջոցով կարելի է հավաքագրել և հրապարակել այլոց կոնտակտային տվյալները՝ առանց նրանց իմացության: Get Contact-ն իրավունք է վերապահում տրամադրել երրորդ կողմին հավաքագրված տվյալները՝ հեռախոսահամարներ, սոցցանցային հաշիվների տվյալներ, լուսանկարներ, էլեկտրոնային հասցեներ, ընդհուպ մինչև հեռախոսազրույցների ձայնագրություններ:
ՀՀ Արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը հայտարարություն է տարածել, որտեղ հորդորում է չգրանցվել Get Contact համակարգում:
Գործակալությունը տեղկացնում է, որ Get Contact-ի բազայից հնարավոր է հեռացել հեռախոսահամարը, ինչի համար հարկավոր է մտնել այս հղումով (հղումին կարելի է հետևել iOS և Android համակարգերով) և ջնջել այն:

According to the App Annie app analytics tool, Get Contact has been one of the most downloaded applications by Armenian users since December 10, 2017. It can leak out thousands of contact and other personal data or sell them to a third party.The app allows you to enter any phone number and know under what name it is saved in the contact list of different phones. The system first requires access to a full list of contacts registered in the user's mobile device.
Although it is indicated in the app that the privacy policy is consistent with the provisions of the EU Directive on the Protection of Private Persons rights, the system can still collect and publish contact information without their knowledge. Get may provide to a third party data, phone numbers, social network accounts, photos, email addresses, up to recordings of telephone conversations.
The Agency for the Protection of Personal Data of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia issued a statement urging not to register in the Get Contact system.
The agency reports that it is possible to delete the phone number from Get Contact database, for which you need to enter this link (link can be followed by iOS and Android) and delete it.