21-12-2017 12:52 168732
get cont 4App Annie հավելվածների վերլուծության գործիքի համաձայն՝ Get Contact բջջային հավելվածը 2017-ի դեկտեմբերի 10-ից հայաստանցի օգտատերերի կողմից ամենից շատ ներբեռնված հավելվածներից է: Այն կարող է արտահոսքի սպառնալիքի տակ դնել հազարավոր կոնտակտային և անձնական այլ տվյալներ, վաճառել դրանք երրորդ կողմին:
Հավելվածի միջոցով կարելի է մուտքագրել ցանկացած հեռախոսահամար և իմանալ, թե ինչ անունով է այն գրանցված տարբեր հեռախոսների կոնտակտային ցանկերում: Համակարգը նախ պահանջում է հասանելիություն օգտատիրոջ բջջային սարքավորման մեջ գրանցված կոնտակտների ամբողջական ցանկին:
Չնայած հավելվածի մասին տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ գաղտնիության քաղաքականությունը համապատասխանեցված է Եվրամիության «Անձնական տվյալների մշակման ընթացքում մասնավոր անձանց իրավունքների պաշտպանության մասին» դիրեկտիվի դրույթներին, այնուամենայնիվ համակարգի միջոցով կարելի է հավաքագրել և հրապարակել այլոց կոնտակտային տվյալները՝ առանց նրանց իմացության: Get Contact-ն իրավունք է վերապահում տրամադրել երրորդ կողմին հավաքագրված տվյալները՝ հեռախոսահամարներ, սոցցանցային հաշիվների տվյալներ, լուսանկարներ, էլեկտրոնային հասցեներ, ընդհուպ մինչև հեռախոսազրույցների ձայնագրություններ:
ՀՀ Արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը հայտարարություն է տարածել, որտեղ հորդորում է չգրանցվել Get Contact համակարգում:
Գործակալությունը տեղկացնում է, որ Get Contact-ի բազայից հնարավոր է հեռացել հեռախոսահամարը, ինչի համար հարկավոր է մտնել այս հղումով (հղումին կարելի է հետևել iOS և Android համակարգերով) և ջնջել այն:

21-12-2017 12:52 168731
get cont 4Согласно анализу приложения Appie Appie, приложение Get Contact было одним из самых загружаемых приложений армянскими пользователями с 10 декабря 2017 года. Оно может просачивать тысячи контактных и других персональных данных или продавать их третьим лицам.
Приложение позволяет вводить любой номер телефона и узнать, под каким именем он сохраняется в списке контактов разных телефонов. Сначала система требует доступа к полному списку контактов, зарегистрированных на мобильном устройстве пользователя.
Хотя в приложении указано, что политика конфиденциальности соответствует положениям Директивы ЕС о защите прав частных лиц, система все же может собирать и публиковать контактные данные без их ведома. Get Contact может предоставлять третьим лицам телефонные номера, учетные записи социальной сети, фотографии, адреса электронной почты, вплоть до записей телефонных разговоров.
Агентство по защите личных данных Министерства юстиции Республики Армения опубликовало заявление, в котором призывает не регистрироваться в системе Get Contact.
Агентство сообщает, что можно удалить номер телефона из базы данных Get Contact, для чего вам необходимо перейти по ссылке (за которой можно следовать в системах iOS и Android) и удалить ее.