Գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանն ու Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանն շրջայց են կատարել Նոր Գեղի և Նոր Արտամետ համայնքների այգիներում և ջերմոցային տնտեսություններում՝ մարզում ինտենսիվ այգեգործության պոտենցիալն ուսումնասիրելու նպատակով:
Ջերմոցային տնտեսություններում հիդրոպոնիկ եղանակով աճեցվում է լոլիկ, վարունգ և ելակ, այգիներում՝ խնձոր: Այգեգործները ներկայացրել են իրավիճակը, հնարավորությունները, խնդիրներն ու մարտահրավերները:
«Ոռոգման ջրի հետ կապված խնդրին ես ծանոթ եմ. դա պայմանավորված է ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում առկա թերացումներով: Վստահեցնում եմ, որ հաջորդ տարի խնդիրը վերջնականապես լուծված կլինի»,- ասել է Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը:
Արթուր Խաչատրյանն էլ այգեգործներին անմիջական խորհրդատվություն է տրամադրել գյուղատնտեսության ոլորտում առկա ֆինանսական հնարավորությունների, նոր տեխնոլոգիաների՝ մասնավորապես կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման և արդյունավետության մասին: Մինչև 2025թ. ինտենսիվ գյուղատնտեսության ոլորտում հասանելի կլինեն նոր ծրագրեր, որոնցով հնարավորություն կլինի ստանալ ֆինանսական միջոցներ՝ ցածր տոկոսադրույքներով և պետության կողմից՝ բարձր սուբսիդավորմամբ:

09-08-2018 10:51 4750
Министр сельского хозяйства Артур Хачатрян и губернатор Котайкской области Романос Петросян посетили общины и теплицы Нор Геги и Нор Артамат и изучили потенциал интенсивного садоводства в регионе.
В тепличных хозяйствах выращивают помидоры, огурцы и клубнику, в садах - яблоки гидропонным способом. Садоводы представили ситуацию, возможности и проблемы.
«Я знаком с проблемой оросительной воды. Это связано с недостатками в области управления водными ресурсами. Уверяю вас, что проблема будет решена в следующем году», - сказал губернатор Котайкского региона Романос Петросян.
Артур Хачатрян дал прямые консультации садоводам о финансовых возможностях в области сельского хозяйства, внедрении новых технологий, в частности, о внедрении систем капельного орошения. До 2025 года в области интенсивного сельского хозяйства будут доступны новые программы, которые позволят им получать финансовые ресурсы по низким процентным ставкам и высоким государственным субсидиям.