14-08-2018 15:11 5078
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը ընդունել է Սերբիայի նախկին գյուղատնտեսության նախարարար Գորան Ժիվկովին, ով, որպես ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության միջազգային խորհրդատու, երկօրյա այցով Հայաստանում է։
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը կարևորել է միջազգային բարձրակարգ խորհրդատուների օժանդակությունը գյուղոլորտում նպատակային և արդյունավետ քաղաքականության մշակման և իրականացման հարցում։
Արթուր Խաչատրյանը նշել է, որ այս տարվանից աշնանացանի իրականացման համար քննարկվում է լեռնային և նախալեռնային գոտիներում հեկտարի դիմաց ֆերմերներին դրամային սուբսիդավորում տրամադրելու հնարավորությունը՝ չմշակվող հողատարածքների ծավալը, որը կազմում է ընդհանուրի շուրջ 1/3 մասը, նվազեցնելու նպատակով։
Գորան Ժիվկովն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ պատրաստ է նեդնել առավելագույն ջանքերը՝ Հայաստանին օգտակար լինելու համար։ Նա ներկայացրել է Սերբիայի և համաշխարհային գյուղատնտեսության լավագույն փորձերը։

Министр сельского хозяйства Армении Артур Хачатрян принял бывшего министра сельского хозяйства Сербии Горана Живкова, который является международным советником Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН и находится с двухдневным визитом в Армении..
Министр сельского хозяйства РА подчеркнул важность поддержки международных высококлассных консультантов в разработке и осуществлении целенаправленной и эффективной политики в сельскохозяйственном секторе.
Артур Хачатрян отметил, что в этом году для реализации осени обсуждается возможность предоставления субсидий фермерам в горных районах, чтобы уменьшить количество необработанных земель, котоые составляют около 1/3 от общего объема.
Горан Живков поблагодарил министра за теплый прием, подчеркнув, что он готов приложить все усилия, чтобы помочь Армении. Он представил сербскую и передовую практику в сельском хозяйстве.