15-08-2018 12:24 5685
Իրանի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցները Հայաստանի վրա ազդելու կամ վնասելու նպատակ չեն հետապնդում: Այդ մասին Հայաստանում ամերիկա-նիդերլանդական կապիտալով Gazelle Finance ՈւՎԿ գործունեության մեկնարկին նվիրված միջոցառման շրջանակներում ասել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներն ուղղված են բացառապես Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից ահաբեկչության և Իրաքում ահաբեկչական քայլերի ֆինանսավորման դադարեցմանը: Ավելին, պատժամիջոցները կառնչվեն Իրանի որոշակի կառույցների և ձեռներեցների, ովքեր ներգրավված են այդ գործունեությունում», - պարզաբանել է նա:
Դեսպանը հավելել է, որ այս առնչությամբ հայ ձեռներեցներին, ովքեր տնտեսական համագործակցություն ունեն իրանցի գործարարների հետ, անհրաժեշտ է խորհրդատվություններ ստանալ ԱՄՆ դեսպանատանը` պատահաբար պատժամիջոցային ցուցակում չհայտնվելու նպատակով: «ԱՄՆ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ Հայաստանին տնտեսական հարցում աջակցելու իր դիրքորոշմանը», - ընդգծել է դիվանագետը:

15-08-2018 12:24 5684
Американские санкции против Ирана не направлены на то, чтобы нанести ущерб Армении. Об этом заявил посол США в Армении Ричард Миллс в рамках мероприятия, посвященного запуску деятельности УКО «Газель Финанс» в Армении с помощью американо-голландского капитала.
«Санкции против Ирана направлены исключительно на финансирование террористических актов Исламской Республики Иран и финансирование террористических нападений в Ираке. Более того, санкции будут привязаны к определенным иранским структурам и предпринимателям, которые занимаются данной деятельностью», - пояснил он.
Посол добавил, что армянские предприниматели, которые имеют экономическое сотрудничество с иранскими бизнесменами, должны получить консультации в посольстве США, чтобы избежать случайного появления в списке санкций. «Правительство США продолжает придерживаться своей позиции по поддержке Армении в экономических вопросах», - подчеркнул дипломат.