16-08-2018 18:37 2477
Կառավարությունը լրացում և փոփոխություն կատարեց նախկինում ընդունած՝ «Գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից օգտվելու համար «Երևանի շոկոլադի գործարան» ՓԲԸ-ի ներկայացված հայտը բավարարելու մասին» որոշման մեջ:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ ներդրումային ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտություն է առաջացել ներմուծել լրացուցիչ ապրանքներ, որոնք հայտի ներկայացման պահին ցանկում ներառված չեն եղել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով որոշմանը, նշեց, որ այս կարգի նախագծեր կառավարության գրեթե ամեն նիստին քննարկվում է: «Ես հույս ունեմ, որ այս ուղերձը մեր տնտեսական դաշտում հստակ ընկալվում է, և սա նշանակում է, որ նոր սարքավորումներ են ներկրվում Հայաստանի Հանրապետություն՝ արտադրանքի ծավալներն ընդլայնելու համար: Մենք առավել քան շահագրգռված ենք, որ Հայաստանում բիզնեսն աշխուժանա, և դրա միտումները կան: Հույս ունենք, որ մենք կառավարության գործունեության համատեքստում նոր ուժ, նոր թափ կտանք ներդրումների և բիզնեսի ակտիվացմանը, և տեղի ունեցող քաղաքական փոփոխությունները ոչ միայն չեն խոչընդոտի այդ պրոցեսին, այլև, հակառակը, առավել բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն», - նշեց վարչապետը:

Правительство внесло изменения и дополнения в решении «Об утверждении ранее принятой заявки ЗАО« Ереванская шоколадная фабрика »на использование привилегии освобождения от таможенной пошлины при импорте технологического оборудования, его компонентов, сырья и материалов, в рамках инвестиционной программы, реализуемой в верхнем секторе.
Министр экономического развития и инвестиций Арцвик Минасян отметил, что необходимо ввести дополнительные продукты для реализации инвестиционной программы, которые не были включены в список на момент подачи заявки.
Премьер-министр Никол Пашинян, ссылаясь на это решение, сказал, что такие проекты обсуждаются практически на каждой сессии правительства. «Надеюсь, что это сообщение ясно воспринимается в нашей экономической сфере, а это означает, что в Армению импортируется новое оборудование для расширения объемов производства. Мы более чем заинтересованы в том, чтобы бизнес в Армении активизировался и его тенденции высоки Мы надеемся, что в контексте деятельности правительства мы придадим новый импульс активизации инвестиций и бизнеса, а продолжающиеся политические изменения не только не помешают этому процессу, но и создадут более благоприятные условия », - сказал премьер-министр.