ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության փորձագետներ Չեն Ֆանին և Զոլտան Հրացկուն գյուղնախարարությունում ներկայացրել են «Կաթնամթերքի մատակարարման և վերամշակման գործընթացների բարելավում Հայաստանի կաթնամթերքի ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները։
ԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանում կաթնամթերքի արժեշղթայի զարգացմանը` ամբողջությամբ վերլուծելով կաթի արտադրությանը նպաստող կերային ռեսուրսները և ուսումնասիրելով տարբեր տեսակի կաթնամթերքի պահանջարկը, մշակել ռազմավարություն կաթնամթերքի արժեքային շղթայի կերային արտադրության և վերամշակման ոլորտների բարելավման նպատակով։
Արթուր Խաչատրյանը ընդգծել է, որ անասնապահությունը գյուղատնտեսության գերակա ոլորտներից է, հետևաբար հետաքրքրված է կերային բազայի ավելացմամբ։
Ուսումնասիրվող խնդիրների լուծումը ոչ միայն կբարելավի գյուղական տնտեսությունների եկամուտները, այլև կնպաստի նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և կապահովի բարձրորակ և մատչելի կաթնամթերքի առկայությունը հայ սպառողների համար:

17-08-2018 13:51 4690
Эксперты Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Чэнь Фанни и Золтан Храцкун представили мероприятия, проводимые в рамках проекта «Совершенствование процессов производства и переработки молочных продуктов в молочной промышленности Армении».
Целью проекта является поддержка развития молочных продуктов в Армении путем анализа кормовых ресурсов, способствующих производству молока, и изучения спроса на различные виды молочной продукции на разработку стратегии улучшения молочной продукции и перерабатывающей промышленности.
Артур Хачатрян подчеркнул, что животноводство является одним из приоритетных направлений сельского хозяйства, поэтому его интересует увеличение кормовой базы.
Решение проблем не только улучшит доходы фермеров, но и будет способствовать созданию новых рабочих мест и обеспечит наличие высококачественных молочных продуктов для армянских потребителей.