ՄԱԿ-ի պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության փորձագետներ Չեն Ֆանին և Զոլտան Հրացկուն գյուղնախարարությունում ներկայացրել են «Կաթնամթերքի մատակարարման և վերամշակման գործընթացների բարելավում Հայաստանի կաթնամթերքի ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները։
ԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանում կաթնամթերքի արժեշղթայի զարգացմանը` ամբողջությամբ վերլուծելով կաթի արտադրությանը նպաստող կերային ռեսուրսները և ուսումնասիրելով տարբեր տեսակի կաթնամթերքի պահանջարկը, մշակել ռազմավարություն կաթնամթերքի արժեքային շղթայի կերային արտադրության և վերամշակման ոլորտների բարելավման նպատակով։
Արթուր Խաչատրյանը ընդգծել է, որ անասնապահությունը գյուղատնտեսության գերակա ոլորտներից է, հետևաբար հետաքրքրված է կերային բազայի ավելացմամբ։
Ուսումնասիրվող խնդիրների լուծումը ոչ միայն կբարելավի գյուղական տնտեսությունների եկամուտները, այլև կնպաստի նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և կապահովի բարձրորակ և մատչելի կաթնամթերքի առկայությունը հայ սպառողների համար:

Experts from the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Chen Fanny and Zoltan Hratskoun presented the activities carried out in the framework of the project "Improvement of Dairy Supply and Processing Processes in the Dairy Industry of Armenia".
The goal of the project is to support the development of dairy products in Armenia by analyzing the feeding resources contributing to milk production and studying the demand for various types of dairy products to develop a strategy for improving the dairy production and processing industries.
Artur Khachatryan emphasized that livestock farming is one of the priority sectors of agriculture, therefore it is interested in the increase of the fodder base.
The solution of the problems will not only improve the income of rural households, but also will promote the creation of new jobs and will ensure the availability of high quality dairy products for Armenian consumers.