21-08-2018 18:44 5262
Կայացել է Երևան քաղաքի հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների գործընթացի մասնագիտական աշխատանքային խմբի նիստը, որի ընթացքում խմբի անդամներին է ներկայացվել հասարակական տրանսպորտի նոր ցանցի նախագծի վերանայված տարբերակը, ինչպես նաև ցանցի տարբերակների համեմատական ցուցանիշները, որի հիման վրա խորհրդատուին հանձնարարվել է վերջնականացնել ցանցը և ներկայացնել վերջնական հաշվետվություն։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ցանցի սպասարկման հիմնական չափորոշիչները, որոնք վերաբերում են շարժակազմին, կառավարման և վերահսկման մեխանիզմներին, համակարգի շահագործմանն ու սպասարկմանը։
«Նախագծված երթուղային ցանցի արդյունավետությունը կիրառական նշանակություն է ստանում տրանսպորտային համակարգի բաղադրիչների և կառավարման արդյունավետ մոդելի դեպքում միայն։ Մեր կողմից մշակված ցանցի կառավարման մոդելը ցանցի արդյունավետ գործարկման, սպասարման և վերահսկման գրավականն է։
Ցանցի սպասարկման համար ուսումնասիրել ենք եվրոպական, ռուսական, բելառուսական և չինական արտադրող ընկերությունների կողմից առաջարկվող դիզելային վառելիքով, սեղմված բնական գազով աշխատող և էլեկտրական ավտոբուսների մոդելներ, առաջարկել ենք ցանցի սպասարկման հիմնական չափորոշիչները», - նշել է աշխատանքային խմբի ղեկավար, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը։

Состоялось заседание рабочей группы по реформам общественного транспорта в Ереване, в ходе которого членам группы был представлен пересмотренный вариант нового проекта сети общественного транспорта, а также сравнительные показатели сетевых вариантов, на основе которых консультанту было поручено завершить работу сети и представить окончательный отчет.
В ходе встречи обсуждались основные критерии обслуживания сети, которые касаются механизмов подвижного состава, управления и контроля, эксплуатации и технического обслуживания системы.
«Эффективность проектируемой железнодорожной сети имеет практическое значение только в случае эффективных компонентов транспортной системы и модели управления. Разработанная нами модель управления сетью является ключом к эффективной, обслуживанию и мониторингу сети.
Для обслуживания сети мы изучили модели дизельного топлива, сжатого природного газа и электрических шин, предлагаемые европейскими, российскими, белорусскими и китайскими производителями, мы предложили основные стандарты обслуживания сети », - сказал заместитель мэра Еревана Ваге Никоян.