Հայաստանում գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրության համակարգի գործարկման նախաշեմին բանկերի կողմից գյուղատնտեսության վարկավորումը 2018 թվականի հուլիսի 1-ից դուրս է եկել ստագնացիայից և արձանագրել վարկավորման տեմպերի կտրուկ արագացում`0,9% -ից մինչև 7,4%:
Այս ֆոնին ՀՆԱ-ի կառուցվածքում գյուղատնտեսական ապրանքների համախառն ծավալը 2018 թվականի առաջին կիսամայակում արձանագրել է 5.5% աճ:
Ըստ AmRating վարկանիշային գործակալության վերլուծաբանների, դա վկայում է գյուղատնտեսության ոլորտում սպասումների բարելավման մասին, ինչին նպաստում է նաև ֆինանսական կազմակերպությունների ակտիվ ներգրավվածությունը գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսադրույքերի սուբսիդավորման պետական ծրագրին, նաև հակակարկտային համակարգերի ներդրումը:

22-08-2018 12:26 1927
В преддверии введения Системы страхования сельскохозяйственных рисков в Армении кредитование сельского хозяйства банками с 1 июля 2018 года зафиксировало резкое ускорение с 0,9% до 7,4%.
В этом контексте совокупный объем сельскохозяйственных товаров в структуре ВВП зафиксировал увеличение на 5,5% в первой половине 2018 года.
По мнению аналитиков AmRating, это указывает на улучшение ожиданий в сельскохозяйственном секторе, которому также способствует активное участие финансовых организаций в субсидировании процентных ставок по сельскохозяйственным кредитам, а также внедрение антиградовых систем.