23-08-2018 12:30 2447
Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ հանքարդյունաբերության զարգացմանն ու այդ ոլորտի վիճակին:
Նա գործադիրի անդամներին հայտնեց, որ չնայած հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսական աճի հիմնական «լոկոմոտիվն» է, սակայն այն ներկայիս կառավարության համար ընդունելի մոդել չէ․
«Մեր կառավարությունը բազմիցս արձանագրել է, որ տնտեսական աճի այդ մոդելը որևէ կերպ չի կարող ընդունելի համարվել և մեր կառավարության կարևոր խնդիրներից է փոխել տնտեսական աճի այդ մոդելը։ Ոչ միայն այն պատճառով, որ խոսքը վերաբերում է մեր ընդերքի վաճառքին, այլև այդ ընդերքի վաճառից գեներացվող գումարների արդյունքով ձևավորված տնտեսական աճը ներառող չէ։ Այսինքն՝ այդ տնտեսական աճի ազդեցությունը իրենց վրա չեն զգում Հայաստանի քաղաքացիները»,- ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, որ կառավարությունը պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկի հանքարդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ առավել մեծ վերահսկողություն սահմանելու, այն առավել որակյալ և պատասխանատու դարձնելու համար։ Փաշինյանն ասաց՝ հանրությունը պետք է զգա, որ ազգային հարստությունը օգտագործելով հանրությունը և պետությունը ստանում է այնքան օգուտ, ինչքան իրականում կա։

At the government session Prime Minister Nikol Pashinyan touched upon the development of the mining industry and the situation in that sphere.
He told the executive members that despite the fact that mining is the main "locomotive" of Armenia's economic growth, it is not an acceptable model for the current government.
"Our government has repeatedly stated that this model of economic growth cannot be considered as acceptable and one of the important issues of our government is to change that model of economic growth. Not only because the matter concerns the sale of our subsoil, but also the impact of the economic growth generated from the sale of that subsoil, the citizens of Armenia do not feel themselves, "he said, "he said.
The Prime Minister noted that the government should take all measures to establish greater control over the mining industry to make it more qualitative and responsible. Pashinyan said that the public should feel that using the national wealth the society and the state get as much profit as there is actually.