23-08-2018 12:30 2447
Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ հանքարդյունաբերության զարգացմանն ու այդ ոլորտի վիճակին:
Նա գործադիրի անդամներին հայտնեց, որ չնայած հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսական աճի հիմնական «լոկոմոտիվն» է, սակայն այն ներկայիս կառավարության համար ընդունելի մոդել չէ․
«Մեր կառավարությունը բազմիցս արձանագրել է, որ տնտեսական աճի այդ մոդելը որևէ կերպ չի կարող ընդունելի համարվել և մեր կառավարության կարևոր խնդիրներից է փոխել տնտեսական աճի այդ մոդելը։ Ոչ միայն այն պատճառով, որ խոսքը վերաբերում է մեր ընդերքի վաճառքին, այլև այդ ընդերքի վաճառից գեներացվող գումարների արդյունքով ձևավորված տնտեսական աճը ներառող չէ։ Այսինքն՝ այդ տնտեսական աճի ազդեցությունը իրենց վրա չեն զգում Հայաստանի քաղաքացիները»,- ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, որ կառավարությունը պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկի հանքարդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ առավել մեծ վերահսկողություն սահմանելու, այն առավել որակյալ և պատասխանատու դարձնելու համար։ Փաշինյանն ասաց՝ հանրությունը պետք է զգա, որ ազգային հարստությունը օգտագործելով հանրությունը և պետությունը ստանում է այնքան օգուտ, ինչքան իրականում կա։

23-08-2018 12:30 2448
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся развития горнодобывающей промышленности и ситуации в этой сфере.
Он сказал исполнительным властям, что, несмотря на то, что добыча полезных ископаемых является основным «локомотивом» экономического роста Армении, это не приемлемая модель для нынешнего правительства.
«Наше правительство неоднократно заявляло, что эта модель экономического роста не может считаться приемлемой, и одним из важных вопросов нашего правительства является изменение этой модели экономического роста. Не только потому, что речь идет о продаже нашего недра, но также влияние экономического роста, вызванного продажей этого недра, граждане Армении не чувствуют на себя», - сказал он.
Премьер-министр отметил, что правительство должно принять все меры для установления большего контроля над горнодобывающей промышленностью, чтобы сделать его более качественным и ответственным. Пашинян сказал, что общественность должна почувствовать, что с помощью национального богатства общество и государство получают столько прибыли, сколько есть на самом деле.