ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը ընդունել է Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանին։
Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ ուրախ է ընդունել իրեն նոր Հայաստանում և պատրաստակամ է համատեղել ջանքերը՝ զարգացնելու և նոր որակ հաղորդելու զբոսաշրջության ոլորտում փոխշահավետ համագործակցությանը։
«Մեր երկրում կատարված փոփոխությունը հույսի փոփոխություն է, և անհրաժեշտ է ամրապնդել այդ հույսը հասարակության մեջ։ Որպես նախարար շատ եմ կարևորում դա և պատրաստ եմ անել առավելագույնը մեր երկրի տնտեսության զարգացումն ապահովելու համար», - ասել է Արծվիկ Մինասյանը։
Ավետիս Կիտանյանը տեղեկացրել է, որ տպավորված է հայաստանյան փոփոխություններով և հավելել, որ հաճելի է կրկին հանդիպել այս նախարարությունում և շարունակել սերտ համագործակցությունը, որը սկիզբ է առել Հայաստանում և Լիբանանում ոլորտի պատասխանատուների հետ մի շարք հանդիպումների ընթացքում։
«Զբոսաշրջությունն այն ոլորտն է, որը կարող է արագ դառնալ տնտեսական զարգացման հիմնական աղբյուր։ Այս ուղղությամբ փորձենք համատեղ օգտակար աշխատել», - ասել է Ավետիս Կիտանյանը և իր պատրաստակամությունը հայտնել ջանքեր գործադրելու երկու բարեկամ երկրների զբոսաշրջության ոլորտների զարգացման ուղղությամբ։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում գրանցված արդյունքների վերաբերյալ (ըստ վիճակագրական տվյալների՝ Լիբանանից Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 3437 մարդ, նախորդ տարվա 2410-ի դիմաց, աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 42․6 տոկոս), միևնույն ժամանակ նշելով, որ կա զարգացման մեծ ներուժ և հնարավորություն։

25-08-2018 11:43 2397
Министр экономического развития и торговли Армении Арцвик Минасян принял министра туризма Ливана Аветиса Китаняна.
Арцвик Минасян отметил, что он рад приветствовать его в Армении и готов объединить усилия для развития и внедрения нового качества взаимовыгодного сотрудничества в сфере туризма.
«Изменения в нашей стране - это смена надежды, и мы должны укрепить эту надежду в обществе. Я придаю этому большое значение и готов сделать все возможное, чтобы обеспечить развитие экономики нашей страны», - сказал Арцвик Минасян.
Аветис Китанян сообщил, что он впечатлен изменениями в Армении и добавил, что приятно вновь встретиться в этом министерстве и продолжить тесное сотрудничество, которое началось с ряда встреч с официальными лицами в Армении и Ливане.
«Туризм - это сфера, которая может быстро стать основным источником экономического развития. Давайте попробуем работать вместе в этом направлении», - сказал Аветис Китаян и выразил готовность приложить усилия для развития туризма в двух дружественных странах.
Собеседники выразили удовлетворение результатами, зафиксированными в первой половине текущего года (согласно статистическим данным, число туристов, прибывающих из Ливана в Армению, составило 3437 человек, по сравнению с 2410 годом ранее, рост составил 42,6%), одновременно отмечая, что есть большой потенциал и возможность для развития.