27-08-2018 10:12 4286
«Վեոլիա ջուր» ընկերության դեկավարությունը սակագների ճշգրտման 2017-2018 թթ. հայտը հաստատելու նպատակով այն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին ներկայացնելուց առաջ ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի և ՀԾԿՀ ևս 7 պաշտոնատար անձանց համար գնել է Երևան-Փարիզ-Երևան ուղղությամբ տոմսեր ու հոգացել հյուրանոցի ծախսը, ընդհանուր՝ 12,6 մլն դրամի չափով։
Ոստիկանության հաղորդմամբ, վարչապետի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գծով օգնականի տրամադրած տեղեկությունների հիման վրա, պարզվել է, որ շրջագայությունից հետո հանձնաժողովի կողմից 22.11.2017 թ. համապատասխան որոշմամբ խմելու ջրի սակագինը բարձրացվել է 11,414 դրամով՝ 180 դրամից դառնալով 191,414 դրամ, որը սուբսիդավորման կարգով փոխհատուցում է ՀՀ կառավարությունը։ Շրջագայության ընթացքում հիշյալ պաշտոնատար անձանց ուղեկցել են «Վեոլիա ջուրի» գլխավոր տնօրեն Կրիստիան Լըֆեն, նրա օգնական-թարգմանիչ Արման Ալոևն ու ՓԲԸ-ի վարչական տնօրեն Մարիաննա Շահինյանը։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրգործ։
Բացի այդ, պարզվել է, որ «Վեոլիա ջուր» ՓԲԸ-ի գործառնական տնօրեն Գոռ Գրիգորյանը, նույն ընկերության «Արևելք» մասնաճյուղի տնօրեն Կարո Օհանյանը և «Արևմուտք» մասնաճյուղի տնօրեն Արամ Սահակյանը, լինելով համակուրսեցիներ և մտերիմ ընկերներ, ի պաշտոնե հնարավորություն ունենալով տիրապետելու և կառավարելու կազմակերպության մարտավարությունն ու ֆինանսական միջոցները, գումարներ հափշտակելու դիտավորությամբ 2017-2018 թթ. ընթացքում կազմակերպել են «Վեոլիա ջուր» ՓԲԸ-ի կողմից գնումներ կատարելու, ինչպես նաև շինարարական աշխատանքների ծառայություններ մատուցելու գործառույթները, որոնց շրջանակում իրենց մերձավորների անվամբ հիմնադրված ու փաստացի նրանց պատկանող «ԷՄՕՇԻՆ», «ՇԻՆՄԱՍՏԵՐ», «ԳԱՎԱԹ», «ՀՈՐԻԶՈՆ», «ԴԵԼ-ՏԵԼԵԿՈՄ» և այլ ՍՊ ընկերությունների հետ շուկայականից, ինչպես նաև ՀՀ-ում սահմանված սակագներից անհամեմատ բարձր գներով կնքել են շուրջ 3,7 մլրդ դրամ արժողությամբ պայմանագրեր, որոնց կատարման շրջանակներում՝ հավելագրումների, կեղծ կատարողական ակտեր կազմելու և այլ չարաշահումներ կատարելու եղանակով յուրացրել են առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ։

«Veolia Water» для одобрения заявки по «регулированию тарифов» Компании на 2017-2018 годы до её подачи в Комиссию по регулированию общественных услуг, президент КРОУ Роберт Назарян и другие 7 сотрудников КРОУ купили билеты по направлению Ереван-Париж-Ереван и забронировали гостиницу в общей сложности на 12,6 млн. драмов..
По данным полиции, на основании информации, предоставленной помощником премьер-министра по борьбе с коррупцией, выяснилось, что после тура, согласно решению от 22.11.2017, тариф на питьевую воду был увеличен на 11 414 драмов, от AMD 180 до191,414, что компенсируется правительством Армении путем субсидирования. В ходе тура официальных лиц сопровождали генеральный директор «Veolia Jur» Кристиан Лефен, его помощник-переводчик Арман Алоев и генеральный директор Марианна Шагинян.
По делу возбуждено уголовное дело.
Кроме того, выяснилось, что Гор Григорян, Операционный директор ЗАО «Veolia Jur», Каро Оганян, директор «Восточного» филиала той же компании, Арам Саакян, директор филиала «Запад», будучи близкими друзьями и способными управлять финансовыми средствами организации, с целью присвоения денег, в 2017-2018 годах они организовали покупки ЗАО «Veolia Jur», а также предоставили строительные услуги, в рамках которых с компаниями «Эмошин», «Шинмастер» , «Гават», «Горизонт», «Дел-Телеком»" и другими компаниями, основанными их аффилированными лицами и фактически принадлежащими им, подписали контракты на сумму около 3,7 млрд. драмов по цене выше рыночной цены, установленной в Армении, в рамках которых посредством мошеннических актов и других злоупотреблений они расхитили деньги в особо крупном размере.