Հայաստանում կներդրվի պարտադիր բժշկական ապահովագրությունը, հայտարարել է Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Միայն այն բանից հետո, երբ բժշկական ապահովագրությունը կգործի պետաշխատողների համար, հնարավոր կլինի խոսել այն մասին, որ համակարգն աշխատում է ու անցնել պարտադիր ապահովագրությանը բոլորի համար», – ասել է Թորոսյանը «Ազատություն» ռադիոկայանի առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Ընդ որում, նախարարը կոչ է արել զերծ մնալ «պարտադիր» բառի օգտագործումից` նշելով, որ այն, ամենայն հավանականությամբ, կունենա համալիր կամ համապարփակ բնույթ, երբ բոլորը հնարավորություն կունենան ստանալ բժշկական ծառայություններ ապահովագրության շրջանակում։
Նա նշել է, որ բժշկական ապահովագրության մեխանիզմները դեռ որոշված չեն` չբացառելով միաժամանակ, որ ապահովագրության համար, հնարավոր է, վճարեն գործատուները։
Ըստ նախարարի, դա կօգնի Հայաստանի բնակիչներին դիմել բժիշկների օգնությամը հիվանդության հենց սկզբից` չհասցնելով լուրջ հետևանքների։
«Համակարգի իմաստը նա է, որ դուք կարող եք ստանալ բժշկական օգնություն փոքր գումար վճարելուց անմիջապես հետո` շարունակելով վճարել արդեն ծառայությունները ստանալուց հետո», – ասել է Թորոսյանը։

28-08-2018 11:10 5850
В Армении будет введено обязательное медицинское страхование, сказал министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Только после того, как медицинское страхование будет применяться для государственных служащих, можно будет сказать, что система работает, и мы можем перейти на обязательное страхование для всех», - сказал Торосян на онлайн-пресс-конференции радиостанции «Азатутюн».
Кроме того, министр призвал воздержаться от использования слова «обязательный», отметив, что он, вероятно, будет иметь сложный или всеобъемлющий характер, когда каждый сможет получить медицинские услуги в рамках страхования.
Он отметил, что механизмы медицинского страхования еще не определены, не исключая того факта, что работодатели могут оплачивать страхование.
По словам министра, это поможет жителям Армении получить медицинскую помощь в начале болезни без серьезных последствий.
«Смысл системы заключается в том, что вы можете получить медицинскую помощь сразу после оплаты небольшой суммы, продолжая платить после получения услуг», - сказал Торосян.