Երևանի կոնյակի գործարանը 10 դրամով կբարձրացնի մթերվող խաղողի գինը: Կազմակերպությունը կսկսի խաղողի մթերման աշխատանքները սեպտեմբերի 11-ին:
Մթերման մեկնարկը կտրվի ձեռնարկության Արմավիրի մասնաճյուղում (Արմավիրի մարզ): Այգավանի մասնաճյուղը (Արարատի մարզ) կմիանա գործընթացին սեպտեմբերի 12-ին: Բերդի մասնաճյուղում (Տավուշի մարզ) Երևանի կոնյակի գործարանը կմթերի սեպտեմբերի 17-ից: Ուշադրության կենտրոնում պահելով Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում խաղողագործության հարցը՝ ԵԿԳ-ն պատրաստ է մթերել Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի համապատասխան սորտերի և որակական չափանիշներին համապատասխանող բերքի 100 տոկոսը:
Այս տարի գործարանը կմթերի 29 000 տ խաղող, ինչի համար ձեռնարկությունը հատկացրել է 4 միլիարդ 60 միլիոն դրամ:
Խաղողագործներին վճարումները կիրականացվեն խաղողը հանձնելուց հետո 3-ից 4 օրվա ընթացքում՝ գումարը գյուղացիների բանկային հաշիվներին փոխանցման եղանակով, որոնք ևս բացվել են կազմակերպության կողմից:
Մթերվող խաղողի գինը 1 կիլոգրամի համար կկազմի 140 դրամ բոլոր մասնաճյուղերի համար: Ավելին՝ հավատարիմ մնալով «մեկ տարի – մեկ գին» մոտեցմանը, որը ենթադրում է միասնական գին մթերվող խաղողի բացարձակապես ողջ քանակի համար բոլոր երեք մասնաճյուղերում՝ կազմակերպությունը պատրաստ է կոմպենսացնել Տավուշի մարզի խաղողի շաքարայնության անբավարարությունը մթերվող խաղողի քանակով:

Ереванский коньячный завод повысит цену винограда на 10 драмов. 11 сентября компания начнет сбор винограда.
Начало сбора урожая будет произведено в Армавирском филиале Армавирского района. Филиал Айгаван (провинция Арарат) присоединится к этому процессу 12 сентября. Ереванский коньячный завод в Бердском филиале (Тавушский регион) начнет покупку 17 сентября. Концентрировавшись на виноградарстве в приграничных районах Армении, ЕКЗ готов закупить 100% урожая в приграничных селах, которые отвечают стандартам качества.
В этом году завод будет покупать 29 000 винограда, за что компания выделила 4 млрд. 60 млн. драмов.
Производители винограда будут выплачиваться в течение 3-4 дней после доставки винограда путем перевода денег на банковские счета фермеров, открытые организацией.
Цена винограда составит 140 драмов за килограмм для всех филиалов. Более того, оставаясь верным принципу «одна цена на один год», который предполагает единую цену за абсолютно все количество винограда во всех трех отраслях, организация готова компенсировать недостаточность сахара в винограде в Тавушском районе количеством приобретаемого винограда.