09-10-2018 13:12 13196
ՀՀ կառավարության հաստատմանն է ներկայացվել 2018 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի Համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը հաստատելու մասին» ՀՀ նախագահի հրամանագրի նախագիծը: Այն կքննարկվի կառավարության հոկտեմբերի 10-ի նիստում և ընդգրկված է օրակարգային հարցերի թվում:
Ըստ հիմնավորման, սույն արձանագրությամբ բնական գազի գինը Հայաստանի Հանրապետության համար 2018 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ սահմանվում է 150 ԱՄՆ դոլար՝ 1 հազար խոր. մետրի համար:
«Սույն արձանագրության ստորագրումը կնպաստի երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության, տնտեսական կապերի զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման, գործարար ակտիվության բարձրացման շարունակմանը: Առաջնորդվելով «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթներով՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի՝ Համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին Արձանագրության հաստատումը Հանրապետության Նախագահի կողմից»,- ասված է հիմնավորման մեջ:

09-10-2018 13:12 13197
Проект указа Президента РА, подписанного 8 августа 2018 года по Протоколу о внесении изменений в Соглашение о порядке формирования цен при поставке природного газа в Республику Армения, подписанное 2 декабря 2013 года между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации был представлен правительству РА на утверждение.
Он будет обсуждаться на заседании правительства 10 октября и включен в повестку дня.
Согласно обоснованию, настоящим Протоколом цена на газ для Республики Армения установлена ​​на уровне 150 долларов за тысячу кубометров с 1 января 2018 года по 31 декабря 2018 года включительно.
«Подписание настоящего Протокола будет способствовать развитию взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами, созданию благоприятных условий для развития экономических связей и продолжению увеличения деловой активности. Руководствуясь положениями Закона РА «О международных договорах» , Министерство энергетики и природных ресурсов Республики Армения считает целесообразным утверждение Протокола Президентом Республики о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о порядке ценообразования при поставке природного газа в Республику Армения от 2 декабря 2013 года », - говорится в заявлении.