09-10-2018 13:12 13196
ՀՀ կառավարության հաստատմանն է ներկայացվել 2018 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի Համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը հաստատելու մասին» ՀՀ նախագահի հրամանագրի նախագիծը: Այն կքննարկվի կառավարության հոկտեմբերի 10-ի նիստում և ընդգրկված է օրակարգային հարցերի թվում:
Ըստ հիմնավորման, սույն արձանագրությամբ բնական գազի գինը Հայաստանի Հանրապետության համար 2018 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ սահմանվում է 150 ԱՄՆ դոլար՝ 1 հազար խոր. մետրի համար:
«Սույն արձանագրության ստորագրումը կնպաստի երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության, տնտեսական կապերի զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման, գործարար ակտիվության բարձրացման շարունակմանը: Առաջնորդվելով «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթներով՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի՝ Համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին Արձանագրության հաստատումը Հանրապետության Նախագահի կողմից»,- ասված է հիմնավորման մեջ:

Draft Decree of the President of RA signed on August 8, 2018 on the Protocol on Amendments to the Agreement on Prices for Natural Gas Delivered to Armenia signed on December 2, 2013 between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Russian Federationhas been submitted to the RA Government for approval.
It will be discussed at the Government's October 10 sitting and is included in the agenda issues.
According to the substantiation, by this Protocol the gas price for the Republic of Armenia is set $ 150 per 1,000 cu. meters from January 1, 2018 to December 31, 2018 inclusive.
"The signing of this Protocol will contribute to the development of mutually beneficial cooperation between the two countries, creation of favorable conditions for the development of economic ties, and the continuation of business activity increase. Guided by the provisions of the RA Law on International Treaties, the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia finds it expedient the ratification of the Protocol by the President of the Republic to amend the Agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Russian Federation on the order of price formation for delivery of natural gas to the Republic of Armenia from December 2, 2013,"reads the statement.