14-11-2018 11:55 2161
Շրջանառության մեջ է դրվել «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին նախագիծը: Համաձայն նախագծի՝ առաջարկվում է պետական կենսաթոշակային ապահովության համակարգում ներդնել նոր գործիք՝ առավելագույն կենսաթոշակի չափ, որը չի կարող գերազանցել նվազագույն կենսաթոշակի տասնապատիկը:
Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Մանե Թանդիլյանը:
«Կենսաթոշակների չափերի բևեռացումը շարունակում է մնալ համակարգի խնդիրներից մեկը: Բևեռացման մեղմելը, կենսաթոշակների չափերի անհամաչափությունը հաղթահարելը համարվում է խիստ կարևոր: Չնայած միջին պետական կենսաթոշակը մոտ 42.000 դրամ է, սակայն կան պետական պաշտոնյաններ, ովքեր ստանում են նույնիսկ 1.000.000 դրամից ավել կենսաթոշակ»,-նշել է Մանե Թանդիլյանը:
Առաջարկվող նախագծով, արդյունքում՝ պետական պաշտոնյաների կենսաթոշակը ուղղակիորեն կապվելու է քաղաքացիների կենսաթոշակի հետ և պետական պաշտոնյաները, ովքեր պատասխանատվություն են կրում երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակի համար, կկարողանան բարձրացնել իրենց թոշակը միայն քաղաքացիների կենսաթոշակը բարձրացնելուն զուգահեռ:

14-11-2018 11:55 2236
Введен в обращение проект о внесении дополнения в закон РА «Об обеспечении деятельности, облуживании и социальных гарантиях должностных лиц». Согласно проекту, предлагается ввести новый инструмент в государственную пенсионную систему: максимальный размер пенсии, который не может превышать десятикратный размер минимальной пенсии.
Мане Тандилян, исполняющая обязанности министра труда и социальных вопросов, написала об этом на своей странице в Facebook.
«Поляризация пенсий остается одной из проблем системы. Смягчение поляризации, преодоление неравномерности размеров пенсий считается чрезвычайно важным. Хотя средняя государственная пенсия составляет около 42 000 драмов, есть правительственные чиновники, которые получают пенсии даже более 1 000 000 драмов », - сказала Мане Тандилян.
В результате предлагаемый проект предполагает, что пенсия государственных чиновников непосредственнобудет привязана к пенсиям граждан и государственные чиновники, ответственные за социально-экономическую ситуацию в стране, смогут повысить размеры своих пенсий только при одновременном повышении пенсий граждан.