14-11-2018 11:55 2161
Շրջանառության մեջ է դրվել «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին նախագիծը: Համաձայն նախագծի՝ առաջարկվում է պետական կենսաթոշակային ապահովության համակարգում ներդնել նոր գործիք՝ առավելագույն կենսաթոշակի չափ, որը չի կարող գերազանցել նվազագույն կենսաթոշակի տասնապատիկը:
Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Մանե Թանդիլյանը:
«Կենսաթոշակների չափերի բևեռացումը շարունակում է մնալ համակարգի խնդիրներից մեկը: Բևեռացման մեղմելը, կենսաթոշակների չափերի անհամաչափությունը հաղթահարելը համարվում է խիստ կարևոր: Չնայած միջին պետական կենսաթոշակը մոտ 42.000 դրամ է, սակայն կան պետական պաշտոնյաններ, ովքեր ստանում են նույնիսկ 1.000.000 դրամից ավել կենսաթոշակ»,-նշել է Մանե Թանդիլյանը:
Առաջարկվող նախագծով, արդյունքում՝ պետական պաշտոնյաների կենսաթոշակը ուղղակիորեն կապվելու է քաղաքացիների կենսաթոշակի հետ և պետական պաշտոնյաները, ովքեր պատասխանատվություն են կրում երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակի համար, կկարողանան բարձրացնել իրենց թոշակը միայն քաղաքացիների կենսաթոշակը բարձրացնելուն զուգահեռ:

A draft on making an amendment to the RA Law “On ensuring activities, servicing and social guarantees of officials” was put into circulation. According to the draft, it is proposed to introduce a new instrument into the state pension system: the maximum pension, which cannot exceed ten times the minimum pension.
Mane Tandilyan, Acting Minister of Labor and Social Affairs, wrote about this on her Facebook page.
“Polarization of pensions remains one of the problems of the system. Mitigation of polarization, overcoming the uneven size of pensions is considered extremely important. Although the average state pension is about 42,000 drams, there are government officials who receive pensions of even more than 1,000,000 drams, ”said Mane Tandilyan.
As a result, the proposed project assumes that the pension of government officials will be directly tied to pensions of citizens and government officials responsible for the socio-economic situation in the country will be able to increase the size of their pensions only while raising the pensions of citizens.