30-01-2019 16:25 1407
Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության համաժողովին լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ Ավինյանը պատասխանեց այն հարցին, թե «Գազպրոմի» հետ բանակցությունները ի՞նչ փուլում են, ինչի՞ հաշվին է սուբսիդավորելու գազի գնի թանկացումը, որպեսզի սպառողի համար գազի սակագինը չբարձրանա:
«Տարբեր կոմպոնենտներ կան, որոնց հաշվին ձևավորվում է գազի ներքին միջինացված գինը սպառողների համար և այդ կոմպոնենտների օպտիմալացման հաշվին, վերահաշվարկի, վերագնահատման հաշվին, կորուստների վերանայման հաշվին, տարբեր ցուցանիշներ կան, որոնք կարիք ունեն վերանայման և կարծում եմ՝ կգտնենք կոնկրետ կետերը, որտեղ այդ վերանայումը հնարավոր է», - ասաց նա:
Նա տեղեկացրեց, որ «Գազպրոմի» հետ բանակցություններն ընթացքի մեջ են և հենց նոր տեղեկություններ լինեն՝ կտեղեկացնեն:
Ավինյանը անդրադարձավ նաև այն հարցին, թե հնարավո՞ր է պարգևավճարների հարցով իշխանությունները նոր օրենքի նախագիծ բերեն և նշեց, որ քաղծառության համակարգի վերանայման կարիք կա:
«Բարոյական կողմի վրա պետք է միանշանակ ուշադրություն դարձնենք, բայց եթե ուզում ենք կայացնել իրապես մրցունակ պետական համակարգ, պետք է քաղծառայության համակարգը վերանայենք, ինչպես նաև պետական համակարգում աշխատավարձերը գոնե մոտեցենք մասնավոր սեկտորին և սարքենք մրցունակ, որպեսզի լավագույն կարդերը ինչ-որ փուլում չգնան մասնավոր սեկտոր»,-ասաց նա և նշեց, որ օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ քննարկումներ չեն եղել:

30-01-2019 16:25 1308
Во время брифинга с журналистами на конференции «Инициатива прозрачности добывающих отраслей» Авинян ответил на вопросы о том, на каком этапе находятся переговоры с «Газпромом», за счет чего будет субсидироваться рост цен на газ, чтобы тариф на газ не повышался для потребителя.
«Существуют различные компоненты, за счет которых формируется средняя внутренняя цена на газ для потребителей, и за счет оптимизации этих компонентов, за счет перерасчета, переоценки, пересмотра потерь - есть различные показатели, которые требуют пересмотра, и я думаю, что мы найдем конкретные пункты, в которых этот пересмотр осуществим", - сказал он.
По его словам, переговоры с «Газпромом» продолжаются, и они сообщат, как только будет новся информация.
Авинян также затронул вопрос о том, могут ли власти внести законопроект по вопросу бонусов, и отметил, что необходимо пересмотреть систему государственной службы.
«Мы должны обращать внимание на моральную сторону, но если мы хотим создать действительно конкурентоспособную государственную систему, мы должны пересмотреть систему государственной службы и, по крайней мере, приблизить зарплату государственного сектора к частному сектору и сделать конкурентоспособной, чтобы лучшие кадры в какой-то момент не переходили в частный сектор», - сказал он и отметил, что никаких обсуждений по законодательной инициативе не было.