ESET-ի մասնագետները հայտնաբերել են նոր խարդախության սխեմա: The Pingu Cleans Up հավելվածն ուղորդել է օգտատերերին դեպի թանկարժեք ծառայություն՝ օգտագործելով Google Play- ի վճարման օրինական եղանակը:
Pingu Cleans Up խաղն առաջին անգամ հավելվածի խանութում ի հայտ է եկել 2018 թվականի փետրվարի 8-ին: Այն ներբեռնվել է 50 հազարից մինչև 100 հազար անգամ: Հավելվածը պլանշետում կամ սմարթֆոնում միացնելուց հետո՝ առաջարկվում է ստեղծել խաղային հերոս: Առաջին երկու փուլերում պոտենցիալ զոհն՝ ընտրելով անհրաժեշտ ատրիբուտները, պետք է հայտնվող պատուհանում սեղմի «Հաստատել» կոճակը: Վերջին փուլում Google Play- ին կցված բանկային քարտով օգտատերը տեսնում էր պատուհան, որը հիշեցնում էր նախորդի մասին: Սակայն տարբերությունն այն է, որ «Հաստատել» կոճակը փոխարինվել է «Բաժանորդագրությունով»:
Սեղմելով կոճակն՝ օգտատերը ձևակերպում է բաժանորդագորություն՝ շաբաթական 5.49 եվրոյի դիմաց: Վճարն ավտոմատ կերպով դուրս է գրվում քարտից մինչև բաժանորդագրությանը չեղարկումը:

Эксперты ESET обнаружили новую схему мошенничества. Pingu Cleans Up приводит пользователей к дорогостоящей услуге с использованием законного метода платежа Google Play.
Игра Pingu Cleans Up впервые появилась в App Store 8 февраля 2018 года. Она была загружена от 50 до 100 тысяч раз. После загрузки приложения на планшет или смартфон рекомендуется создать героя игры. В первых двух фазах, выбирая необходимые атрибуты, потенциальная жертва должна выбрать в появившемся окне кнопку «Подтвердить». На последнем этапе пользователь с банковской картой, прикрепленной к Google Play, видит окно, которое напоминает ему предыдущее. Однако разница в том, что кнопка «Подтвердить» заменена на «Подписаться».
Нажав на кнопку, пользователь подписывается на услугу за 5.49 евро в неделю. И данный платеж будет автоматически списаться с карты пользователя до отмены подписки.