25-05-2018 11:35 3944
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի դատարանը Samsung կորպորացիային պարտավորեցրել է մոտ 539 միլիոն դոլար վճարել Apple կորպորացիային արտոնագրերի խախտման համար, փոխանցում է Usa Today-ը:
Samsung-ը 533,3 միլիոն դոլար է վճարելու արդյունաբերական նմուշի արտոնագրերի խախտման համար, նաև 5,3 միլիոն դոլար՝ գյուտի արտոնագրերի խախտման համար:
Apple-ն հույս ուներ ստանալու մեկ միլիարդ դոլար, քանի որ, նրա կարծիքով՝ Samsung-ն արտոնագրերի օգտագործմամբ վաստակել է առնվազն մեկ միլիարդ դոլար և պետք է վճարի սմարթֆոնների իրացումից ստացած ամբողջ գումարը, որոնցում ապօրինաբար օգտագործվել են արտոնագրված տեխնոլոգիաներն ու դիզայներական լուծումները:
Samsung-ից թեև մեղքը խոստովանել են, սակայն պնդում են շատ ավելի փոքր գումարի՝ 28 միլիոն դոլարի վճարում իրականացնել, քանի որ կորեական արտադրողը համոզված է, թե «փոխառված» բաղադրիչներն ու դիզայնի տարրերն ամբողջ սարքը չեն, այլ միայն դրա փոքր մասը:

25-05-2018 11:35 3943
Суд американского штата Калифорния обязал корпорацию Samsung выплатить около 539 миллионов долларов Apple Corporation за нарушение патентных прав, сообщает US Today.
Samsung выплатит 533,3 миллиона долларов за нарушение патентов на промышленный образец и 5,3 миллиона долларов за нарушение патентов на изобретение.
Apple надеется получить один миллиард долларов, так как Samsung заработал не менее 1 миллиарда долларов с использованием патентов и должен выплатить всю сумму, полученную от продажи смартфонов, в которых запатентованные технологии и дизайнерские решения были незаконно использованы.
Хотя Samsung признал свою вину, они настаивают на выплате 28 миллионов долларов, поскольку корейский производитель убежден, что «заимствованные» компоненты и элементы дизайна - это не все устройство, а лишь малая его часть.