Չինաստանի իշխանությունները որոշել են հուլիսի 1-ից իջեցնել ժողովրդական սպառման 1,4 հազար ապրանքների ներմուծման մաքսերը, սակագների միջին մակարդակը 15,5 տոկոսից կկրճատվի մինչև 6,9 տոկոս, ասված է ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի հրապարակած փաստաթղթում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Իջեցումը կվերաբերի լայն սպառման ապրանքներին՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ստանդարտներով առևտրի բնագավառում այսպես կոչված առավել բարենպաստման ռեժիմի (MFN) շրջանակներում:
Իջեցումը տեղի է ունենում Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրական հակամարտության սրման ֆոնին այն բանից հետո, երբ Սպիտակ տունը հայտնեց, որ ԱՄՆ-ը հունիսի 15-ից կհայտարարի Չինաստանից ներմուծվող այն ապրանքների վերջնական ցուցակը, որոնք ենթակա են 25 տոկոս մաքսով հարկման:

Китайские власти решили снизить таможенные пошлины на импорт 1,4 тыс. товаров с 1 июля, средний уровень тарифов снизится с 15,5% до 6,9%, Сообщает РИА Новости со ссылкой на документ, изданный Китайской Народной Республикой.
Тенденция к снижению будет относиться к широкому спектру потребительских товаров в рамках стандартов Всемирной торговой организации (ВТО) в области торговли в так называемом более благоприятном режиме (MFN).
Спад происходит на фоне эскалации торговой конфронтации между Китаем и Соединенными Штатами после того, как Белый дом объявил, что Соединенные Штаты с 15 июня объявят окончательный список товаров, импортируемых из Китая, подлежащих налогообложению на 25%.