Չինաստանի իշխանությունները որոշել են հուլիսի 1-ից իջեցնել ժողովրդական սպառման 1,4 հազար ապրանքների ներմուծման մաքսերը, սակագների միջին մակարդակը 15,5 տոկոսից կկրճատվի մինչև 6,9 տոկոս, ասված է ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի հրապարակած փաստաթղթում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Իջեցումը կվերաբերի լայն սպառման ապրանքներին՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ստանդարտներով առևտրի բնագավառում այսպես կոչված առավել բարենպաստման ռեժիմի (MFN) շրջանակներում:
Իջեցումը տեղի է ունենում Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրական հակամարտության սրման ֆոնին այն բանից հետո, երբ Սպիտակ տունը հայտնեց, որ ԱՄՆ-ը հունիսի 15-ից կհայտարարի Չինաստանից ներմուծվող այն ապրանքների վերջնական ցուցակը, որոնք ենթակա են 25 տոկոս մաքսով հարկման:

01-06-2018 13:45 4288
Chinese authorities have decided to reduce customs duties on imports of 1.4 thousand goods from July 1, the average level of tariffs will drop from 15.5% to 6.9%, the RIA Novosti news agency quotes the People's Republic of China.
The downward trend will refer to the wide range of consumer goods within the framework of the World Trade Organization (WTO) standards in the field of trade in the so-called More Favorable Regime (MFN).
The downturn comes amid the escalation of trade confrontation between China and the United States after the White House announced that the United States from June 15will announce the final list of goods imported from China, subject to 25% taxation.