19-06-2018 12:01 4045
Չինաստանի իշխանությունները պատասխան խիստ միջոցներ կձեռնարկեն, եթե Միացյալ Նահանգները չինական ապրանքների համար նոր մաքսեր սահմանի, ասված է ՉԺՀ-ի առևտրի նախարարության հայտարարության մեջ:
«Եթե ամերիկյան կողմը վերջնականապես թռցնի խելքը և նոր ցանկ հրապարակի, ապա չինական կողմը ստիպված կլինի ձեռնարկել քանակական ու որակական համալիր միջոցներ և վճռական պատախան տալ»,- ասված է Չինաստանի առևտրական գերատեսչության՝ հրապարակված հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրապարակված հայտարարության մեջ հայտնել է, որ հանձնարարել է պատրաստել 200 միլիարդ դոլար գումարի չինական ապրանքների ցուցակ՝ դրանց նկատմամբ 10 տոկոս լրացուցիչ մաքսերի հնարավոր սահմանման համար, եթե Չինաստանն այսուհետև էլ բարձացնի ներմուծվող ամերիկյան արտադրանքի մաքսերը:

19-06-2018 12:01 4043
Китайские власти будут принимать строгие меры, чтобы Соединенные Штаты не вводили новые таможенные пошлины на китайские товары, говорится в заявлении Министерства торговли Китая.
«Если американская сторона, наконец, сойдет с ума и выпустит новый список, китайская сторона должна будет предпринять комплексные количественные и качественные меры и и дать решительный ответ», - говорится в заявлении, опубликованном министерством торговли Китая.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил в своем заявлении, что он поручил подготовить список китайских товаров на сумму 200 млрд. долл. США, за дополнительные таможенные пошлины в 10 %, если Китай будет продолжать повышать таможенные пошлины на импорт американских товаров.