19-06-2018 12:01 4045
Չինաստանի իշխանությունները պատասխան խիստ միջոցներ կձեռնարկեն, եթե Միացյալ Նահանգները չինական ապրանքների համար նոր մաքսեր սահմանի, ասված է ՉԺՀ-ի առևտրի նախարարության հայտարարության մեջ:
«Եթե ամերիկյան կողմը վերջնականապես թռցնի խելքը և նոր ցանկ հրապարակի, ապա չինական կողմը ստիպված կլինի ձեռնարկել քանակական ու որակական համալիր միջոցներ և վճռական պատախան տալ»,- ասված է Չինաստանի առևտրական գերատեսչության՝ հրապարակված հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրապարակված հայտարարության մեջ հայտնել է, որ հանձնարարել է պատրաստել 200 միլիարդ դոլար գումարի չինական ապրանքների ցուցակ՝ դրանց նկատմամբ 10 տոկոս լրացուցիչ մաքսերի հնարավոր սահմանման համար, եթե Չինաստանն այսուհետև էլ բարձացնի ներմուծվող ամերիկյան արտադրանքի մաքսերը:

19-06-2018 12:01 4044
The Chinese authorities will take strict measures to prevent the United States from putting new customs duties on Chinese goods, said the Chinese Trade Ministry statement.
"If the American side finally goes mad and launches a new list, the Chinese side will have to undertake a comprehensive set of quantitative and qualitative measures," said a statement released by the China Department of Commerce.
Earlier, US President Donald Trump announced in a statement that he had instructed to prepare a $ 200 billion Chinese product list, with 10 percent more possible tariffs for them, if China would raise the import customs duties.