24-10-2018 12:54 3166
Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունը բարելավել է ռուսական բանկային հատվածի իր հեռանկարը՝ «կայունից» դեպի «դրական», ակտիվների որակի եւ ռուսական բանկերի կապիտալի վիճակի բարելավման շնորհիվ:
Որակի բարելավման օգտին է խոսում Moody's- ի կողմից անկանխատեսվող պրոբլեմային վարկերի մասանաբաժնի նվազումը: Գործակալության հաշվարկներով, այս ցուցանիշը հաջորդ 12-18 ամիսների ընթացքում կնվազի մինչեւ 9.6%՝ համեմատած 2017 թվականի վերջի հետ (11%): Միեւնույն ժամանակ, ինչպես նշված է փաստաթղթում, երեք խոշոր բանկերի հաշվեկշռից պրոբլեմային վարկերի փոխանցումը վատ ակտիվների հատուկ հիմնադրամին կարող է հանգեցնել 2019 թվականի վերջի դրությամբ նման վարկերի մասնաբաժնի նվազում մինչև 8%:
Բացի այդ, գործակալությունը գտնում է, որ վարկային կորուստները կկրճատվեն 2017 թվականին վարկերի միջին ծավալի 1,6 տոկոսից մինչեւ 1,2% 2018-2019 թթ.-ին: Բացի այդ, մինչեւ 2019 թ. վերջը բանկերի կողմից ստեղծված պահուստների շնորհիվ պրոբլեմային վարկերի ծածկումը կավելանա մինչեւ 90%: Անցյալ տարվա վերջին այս ցուցանիշը 80 տոկոսից մի քիչ էր բարձր: Փորձագետները նշում են, որ նման ցուցանիշները Կենտրոնական բանկի կողմից վարկային հաստատություններում կարգուկանոնի վերականգնելու ուղղությամբ տարվող ջանքերի հետեւանք են: Moody's- ի փորձագետները նշել են պետությունների ներքին բանկերի նկատմամբ աճող աջակցությունը, որը կապված է նաև այդ ոլորտում նրանց ունեցած մասնաբաժնի աճի հետ: Ինչպես նշում է գործակալությունը, դա ցույց է տալիս, որ ռուսական կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը ձգտում են և հնարավորություն ունեն օգնելու նաեւ խոշորագույն եւ առանցքային բանկերին:
Միեւնույն ժամանակ, Moody's- ը բարձրացրել է Ռուսաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը մինչեւ 2018-2019 թվականներին մինչև միջինը 1.7%: Այս տարվա մայիսին Ռուսաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 1.5% էր: Գործակալության մասնագետները կարծում են, որ տնտեսական աճը կամրապնդվի նավթի գների վերականգնմամբ, որոնք միաժամանակ աջակցում են նաև Ռուսաստանի ազգային արժույթին:

24-10-2018 12:54 3164
Международное рейтинговое агентство Moody's улучшило прогноз в отношении российского банковского сектора со «стабильного» до «позитивного» в связи с улучшением качества активов и состояния капитала российских банков.
В пользу улучшения качества говорит прогнозируемое Moody's снижение доли проблемных кредитов. По оценкам агентства, данный показатель уменьшится до 9,6% в следующие 12—18 месяцев, по сравнению с уровнем конца 2017 года (11%). При этом, как отмечается в документе, перевод проблемных займов с балансов трёх крупных банков в специальный фонд плохих активов может привести к снижению доли таких кредитов до 8% к концу 2019 года.
Кроме того, в агентстве полагают, что потери по кредитам снизятся с 1,6% от среднего объёма займов в 2017 году до примерно 1,2% в 2018—2019 годах. Также к концу 2019 года покрытие проблемных кредитов за счёт сформированных банками резервов увеличится до 90%. В конце прошлого года этот показатель составлял чуть более 80%. Эксперты называют такие показатели следствием усилий Центробанка по наведению порядка в кредитных организациях: специалисты Moody's отметили усилившуюся поддержку отечественных банков со стороны государства, связанную в том числе с увеличением его доли в данном секторе. Как отмечает агентство, это показывает, что и у правительства России, и у Центрального банка есть стремление и возможность поддерживать крупнейшие и системообразующие банки.
Одновременно Moody's повысило прогноз роста российской экономики до 1,7% в среднем в 2018—2019 годах. В мае его оценка увеличения ВВП России в этом году составляла 1,5%. Специалисты агентства полагают, что экономический рост будет подкреплён восстановлением цен на нефть, которые одновременно поддерживают и российскую национальную валюту.