Իտալիայի հակամենաշնորհային մարմինը (AGCM) Apple և Samsung ընկերություններին ընդհանուր առմամբ 15 մլն եվրոյով տուգանել է նրանց կողմից արտադրված սմարթֆոնների աշխատանքի տեմպը կանխամտածված նվազեցնելու համար, ասված է ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Apple-ի և Samsung-ի նկատմամբ հետաքննությունը Իտալիայի իշխանություններն սկսել էին 2018 թվականի հունվարին: Հակամենաշնորհային մարմնի վարկածի համաձայն, ընկերությունները կանխամտածված որդեգրել են այնպիսի առևտրային քաղաքականություն, որն ուղղված էր առանձին դետալների թերությունների օգտագործմանը՝ իրենց տեխնիկայի արտադրողականությունը նվազեցնելու համար, որպեսզի սպառողներին համոզեն գնելու նոր մոդելներ»:
Բացի այդ, արտադրողներն օգտատերերին առաջարկում էին նորացնել ծրագրային ապահովումը՝ չնախազգուշացնելով սարքերի աշխատանքի համար դրա հետևանքների մասին:
«Համակողմանի հետաքննության ընթացքում AGCM ծառայությունը պարզել է, որ Apple և Samsung ընկերություններն անազնիվ առևտրային գործունեություն են իրականացրել՝ շարժական հեռախոսների համար թողարկելով ներսարված ծրագրային ապահովման մի շարք նորացումներ, ինչը լուրջ խախտումների է հանգեցրել սարքերի աշխատանքում՝ այդ կերպ արագացնելով դրանց փոխարինման գործընթացը»,-ասված է ծառայության հայտարարության մեջ:

25-10-2018 11:43 2399
Italy's anti-monopoly body (AGCM) has fined Apple and Samsung for a total of 15 million euros for intentionally lowering the smartphone’s work rate, produced by them, the service said.
The Italian authorities launched an investigation against Apple and Samsung in January 2018. According to the Anti-Monopoly Body, companies have intentionally adopted such a trade policy that addresses the use of defects in separate parts to minimize their productivity and persuade consumers to buy new models.".
In addition, manufacturers offered users to update the software by not warning them about the consequences for the operation of the device.
“During a comprehensive investigation, the AGCM service found that Apple and Samsung were carrying out unfair commercial activities related to various software updates for mobile phones, which led to serious violations of the devices, thus speeding up the process of replacing them,” the service statement said.