Իտալիայի հակամենաշնորհային մարմինը (AGCM) Apple և Samsung ընկերություններին ընդհանուր առմամբ 15 մլն եվրոյով տուգանել է նրանց կողմից արտադրված սմարթֆոնների աշխատանքի տեմպը կանխամտածված նվազեցնելու համար, ասված է ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Apple-ի և Samsung-ի նկատմամբ հետաքննությունը Իտալիայի իշխանություններն սկսել էին 2018 թվականի հունվարին: Հակամենաշնորհային մարմնի վարկածի համաձայն, ընկերությունները կանխամտածված որդեգրել են այնպիսի առևտրային քաղաքականություն, որն ուղղված էր առանձին դետալների թերությունների օգտագործմանը՝ իրենց տեխնիկայի արտադրողականությունը նվազեցնելու համար, որպեսզի սպառողներին համոզեն գնելու նոր մոդելներ»:
Բացի այդ, արտադրողներն օգտատերերին առաջարկում էին նորացնել ծրագրային ապահովումը՝ չնախազգուշացնելով սարքերի աշխատանքի համար դրա հետևանքների մասին:
«Համակողմանի հետաքննության ընթացքում AGCM ծառայությունը պարզել է, որ Apple և Samsung ընկերություններն անազնիվ առևտրային գործունեություն են իրականացրել՝ շարժական հեռախոսների համար թողարկելով ներսարված ծրագրային ապահովման մի շարք նորացումներ, ինչը լուրջ խախտումների է հանգեցրել սարքերի աշխատանքում՝ այդ կերպ արագացնելով դրանց փոխարինման գործընթացը»,-ասված է ծառայության հայտարարության մեջ:

25-10-2018 11:43 2398
Антимонопольный орган Италии (AGCM) оштрафовал Apple и Samsung на общую сумму 15 миллионов евро за намеренное снижение темпов работы смартфонов, произведенных ими, говорится в сообщении службы.
Итальянские власти начали расследование в отношении Apple и Samsung в январе 2018 года. Согласно Антимонопольному органу, компании намеренно приняли такую ​​торговую политику, которая направлена ​​на устранение дефектов в отдельных частях, чтобы снизить производительность их устройств и убедить потребителей покупать новые модели.
Кроме того, производители предлагали пользователям обновлять программное обеспечение, не предупреждая о последствиях для работы устройства.
«В ходе всестороннего расследования служба AGCM обнаружила, что Apple и Samsungосуществляли несправедливую коммерческую деятельность, связанную с различными обновлениями программного обеспечения для мобильных телефонов, что привело к серьезным нарушениям в работе устройств, таким образом ускоряя процесс их замены", - говорится в заявлении службы.