Ռուսաստանի Բանկի դրամավարկային մարքեթփլեյսի ծրագիրը սկսում է իր աշխատանքը, հայտարարել է ՌԴ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Դեմիդենկոն:
Արդեն 13 բանկ միացել է նախագծին և կարողացել իրականացնել փորձնական աշխատանքներ: Դեմիդենկոն չի նշել, թե որ բանկերն են միացել նախագծին:
«Մետաղադրամների հետ աշխատելու ընդհանուր ծախսերը նվազեցնելու համար մենք պետք է հավաքենք այդ զանգվածը: Եվ այստեղ Ռուսաստանի Բանկի դրամավարկային հարթակը, ըստ էության, մարքեթփլեյսի տարբերակ է: Նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտված են», - ասել է Դիմենկոն:

Банк России запускает «монетный» маркетплейс для банков. Об этом заявил заместитель директора департамента наличного денежного обращения Банка России Владимир Демиденко.
Уже 13 банков присоединились к проекту и смогли выполнить пробные работы. Демиденко не уточнил, какие банки присоединились к проекту.
«Чтобы снизить основные издержки работы с монетами, мы должны этот процесс упростить. И здесь специальная площадка Банка России — это, по сути, вариант маркетплейса. Подготовительные работы завершены», - сообщил Демиденко.