«Ֆինտեխ» ասոցիացիան մշակում է տեխնոլոգիա, որը թույլ կտա ապրանքների և ծառայությունների դիմաց վճարումներ իրականացնել բջջային հեռախոսահամարի միջոցով, հայտարարել է ընկերությունների խմբի տնօրեն Տատյանա Ժարկովան:
«Համակարգի զարգացման հաջորդ փուլերում հնարավոր կլինի օգտագործել վճարային համակարգերի վճարային գործիքները ոչ միայն բջջային բանկերում, նաև այլ հայտնի հավելվածներում, այդ թվում` մեսենջերներում », - ասել է Ժարկովան՝ РИА Новости-ի հետ զրույցում:
Հայտնի է, որ նոր տեխնոլոգիան թույլ կտա արագ դրամական փոխանցումներ կատարել: Շուտով համակարգը կսկսի աշխատել փորձնական ռեժիմում:
Արագ վճարումների համակարգի օպերատորը կլինի Ռուսաստանի Բանկը: Ֆինանսական գործառնությունները տեղի կունենան «Վճարային քարտերի ազգային համակարգ» ընկերության միջոցով:
Նշենք, որ փորձնական նախագծին մասնակցող բանկերը վճարելու են միայն գործարքի կնքման միջնորդավճարներ: Միջբանկային և վճարային համակարգ մուտք գործելու վճարներ չեն ներդրվելու: Ծառայությունների արժեքը չպետք է գերազանցի մեկ գործարքի համար վեց ռուբլին:

20-11-2018 14:54 2832
Ассоциация Финтех разрабатывает технологию, которая позволит оплачивать товары и услуги по номерам мобильных телефонов, объявила директор группы компаний Татьяна Жаркова.
«На следующих этапах развития системы возможно будет использовать инструменты платежных систем не только в мобильного банках, но и в других популярных приложениях, в том числе, в мессенджерах», - сказала Жаркова в беседе с РИА «Новости».
Известно, что новая технология позволит совершать быстрые денежные переводы. Вскоре система начнет работать в экспериментальном режиме.
Оператором быстрой платежной системы будет Банк России. Финансовые операции будут осуществляться через "Национальную систему платежных карт".
Следует отметить, что банки, участвующие в пилотном проекте, будут платить комиссию только за заключение сделки. Плата за вход в межбанковские и платежные системы взиматься не будет. Стоимость услуг не должна превышать шести рублей за транзакцию.