«Ֆինտեխ» ասոցիացիան մշակում է տեխնոլոգիա, որը թույլ կտա ապրանքների և ծառայությունների դիմաց վճարումներ իրականացնել բջջային հեռախոսահամարի միջոցով, հայտարարել է ընկերությունների խմբի տնօրեն Տատյանա Ժարկովան:
«Համակարգի զարգացման հաջորդ փուլերում հնարավոր կլինի օգտագործել վճարային համակարգերի վճարային գործիքները ոչ միայն բջջային բանկերում, նաև այլ հայտնի հավելվածներում, այդ թվում` մեսենջերներում », - ասել է Ժարկովան՝ РИА Новости-ի հետ զրույցում:
Հայտնի է, որ նոր տեխնոլոգիան թույլ կտա արագ դրամական փոխանցումներ կատարել: Շուտով համակարգը կսկսի աշխատել փորձնական ռեժիմում:
Արագ վճարումների համակարգի օպերատորը կլինի Ռուսաստանի Բանկը: Ֆինանսական գործառնությունները տեղի կունենան «Վճարային քարտերի ազգային համակարգ» ընկերության միջոցով:
Նշենք, որ փորձնական նախագծին մասնակցող բանկերը վճարելու են միայն գործարքի կնքման միջնորդավճարներ: Միջբանկային և վճարային համակարգ մուտք գործելու վճարներ չեն ներդրվելու: Ծառայությունների արժեքը չպետք է գերազանցի մեկ գործարքի համար վեց ռուբլին:

20-11-2018 14:54 2833
The Fintech Association is developing a technology that will allow paying for goods and services using mobile phone numbers, Tatiana Zharkova, director of the group of companies, announced.
“At the next stages of the development of the system, it will be possible to use the tools of payment systems not only in mobile banks, but also in other popular applications, including messengers,” Zharkova said in an interview with RIA Novosti.
It is known that the new technology will allow to make quick money transfers. Soon the system will start to work in an experimental mode.
The operator of the fast payment system will be the Bank of Russia. Financial transactions will be carried out through the National Payment Card System.
It should be noted that the banks participating in the pilot project will pay a commission only for making a deal. Entrance fee to the interbank and payment systems will not be charged. The cost of services should not exceed six rubles per transaction.