23-11-2018 12:25 3474
«Բանկերի և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների սև ցուցակը կջնջվի։ Մինչդեռ, ապագայում բանկերը չեն կարողանա հեշտությամբ վարկեր տալ բոլոր ցանկացողներին։ Եվ այստեղ հարցը նրանում չէ, որ նրանց մոտ պահվում են սև ցուցակները։ Հարցն այն է, որ մեր կառավարությունը բանկերին առաջարկել է աշխատելու նոր մոտեցում՝ այսպես կոչված «պատասխանատու վարկավորում»։ Դա նշանակում է, որ մինչ բանկը վարկ կհատկացնի կոնկրետ որևէ անձի, բանկը և ֆինանսական կազմակերպությունները պետք է համոզված լինեն, որ այդ անձը ի վիճակի է վերադարձնել պարտքը։ Դրանից կախված կլինի բանկը վարկ կտա, թե ոչ», - հայտարարել է Վրաստանի Ֆինանսների նախարարը։
Թբիլիսիի քաղաքապետարանի առաջարկության համաձայն՝ սոցիալական և առողջապահական ծրագրերը կստանան բարձր ֆինանսավորում բյուջեից։
«Թբիլիսիի քաղաքապետարանն առաջարկում է, որպեսզի 2019թ․-ին քաղաքի բյուջեն կազմի 871 միլիոն լարի, ինչը 50 միլիոնով ավելին է, քան նախատեսված էր 2018թ․-ի բյուջեում։ Սոցիալական և առողջապահական ծրագրերի ծախսերը կբարձրացվեն 21 միլիոն լարիով, և ընդհանուր առմամբ կկազմեն 327 միլիոն լարի։ Այդ գումարի մի մասը կտրամադրվի մանկապարտեզների վաուչերների ֆինանսավորմանը, ինչպես նաև 11 նոր մանկապարտեզների կառուցմանը։ 2019 թվականինին տրանսպորտային ենթակառույցների սարքավորման համար ծրագրվում է ծախսել մոտ 25 միլիոն լարի», - հայտարարել է Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն։

«Черный список банков и других финансовых организаций будет удален. Между тем, в будущем банки не смогут легко выдавать кредиты всем желающим. И здесь вопрос не в том, что у них хранятся черные списки. Дело в том, что наше правительство предложило банкам новый подход к работе - так называемое «ответственное кредитование». Это означает, что до того, как банк выделит кредит конкретному лицу, банк и финансовые учреждения должны быть убеждены в том, что это лицо сможет погасить долг. От этого будет зависеть, выдаст банк кредит или нет», - сказал министр финансов Грузии.
Согласно предложению муниципалитета Тбилиси, социальные и медицинские программы получат значительное финансирование из бюджета.
«Мэрия Тбилиси предлагает, чтобы бюджет города в 2019 году составлял 871 миллион лари, что на 50 миллионов больше, чем бюджет 2018 года. Расходы по социальным и медицинским программам увеличится на 21 миллион лари и составят 327 миллионов лари. Часть этой суммы будет выделена на финансирование ваучеров детских садов, а также на строительство 11 новых детских садов. В 2019 году на транспортную инфраструктуру планируется потратить около 25 миллионов лари », - сказал мэр Тбилиси Каха Каладзе.