Բելառուսական «Բելգազպրոմբանկը» որոշել է միանալ Ռուսաստանի Բանկի Ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգին (ՖՀՓՀ), հայտնում է РИА Новости-ն հղում անելով Բելառուսի բանկի մամուլի քարտուղար Սերգեյ Սկլյարովին:
««Բելգազպրոմբանկը»՝ ունենալով բելառուսական և ռուսական համատեղ բանկի կարգավիճակ, ակտիվորեն ներգրավված է Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրացիոն գործընթացներում: Հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության հետ արտաքին առևտրային գործառնությունների աճող ծավալները, բանկը որոշել է միանալ Ռուսաստանի Բանկի Ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգին» - ասել է բանկի ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծել է, որ բանկը մտադիր է այս համակարգին միանալ «ֆինանսական տեղեկատվության փոխանցման ուղիների դիվերսիֆիկացման, միջազգային վճարումների հետ կապված ծախսերի օպտիմալացման նպատակով»:
«Բանկը շահագրգռված է նաև նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ` ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման գործընթացը կազմակերպելու համար», - հավելել է Սկլյարովը:

23-11-2018 14:06 2994
Белорусский "Белгазпромбанк" принял решение о присоединении к Системе Передачи Финансовых Сообщений Банка России (СПФС), передает РИА Новости со ссылкой на пресс-секретаря Банка Беларуси Сергея Склярова.
«Белгазпромбанк, имеющий статус белорусского и российского совместного банка, активно участвует в интеграционных процессах Евразийского экономического союза. Принимая во внимание растущие объемы внешнеторговых операций с Российской Федерацией, банк решил присоединиться к Системе Передачи Финансовых Сообщений Банка России», - сказал представитель банка.
Он подчеркнул, что банк намерен присоединиться к этой системе, чтобы «диверсифицировать способы передачи финансовой информации, оптимизировать затраты, связанных с международными платежами».
«Банк также заинтересован в использовании новых технологий для организации передачи финансовых сообщений», - добавил Скляров.