Բելառուսական «Բելգազպրոմբանկը» որոշել է միանալ Ռուսաստանի Բանկի Ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգին (ՖՀՓՀ), հայտնում է РИА Новости-ն հղում անելով Բելառուսի բանկի մամուլի քարտուղար Սերգեյ Սկլյարովին:
««Բելգազպրոմբանկը»՝ ունենալով բելառուսական և ռուսական համատեղ բանկի կարգավիճակ, ակտիվորեն ներգրավված է Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրացիոն գործընթացներում: Հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության հետ արտաքին առևտրային գործառնությունների աճող ծավալները, բանկը որոշել է միանալ Ռուսաստանի Բանկի Ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգին» - ասել է բանկի ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծել է, որ բանկը մտադիր է այս համակարգին միանալ «ֆինանսական տեղեկատվության փոխանցման ուղիների դիվերսիֆիկացման, միջազգային վճարումների հետ կապված ծախսերի օպտիմալացման նպատակով»:
«Բանկը շահագրգռված է նաև նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ` ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման գործընթացը կազմակերպելու համար», - հավելել է Սկլյարովը:

23-11-2018 14:06 2995
The Belarusian Belgazprombank has decided to join the Bank of Russia Financial Transmission System, RIA Novosti reports referring to the Press Secretary of the Bank of Belarus Sergei Sklyarov.
“Belgazprombank, which has the status of a Belarusian and Russian joint bank, actively participates in the integration processes of the Eurasian Economic Union. Taking into account the growing volumes of foreign trade operations with the Russian Federation, the bank decided to join the Bank of Russia Financial Reporting System, ”said a representative of the bank.
He stressed that the bank intends to join this system in order to "diversify the ways of transferring financial information, optimize costs associated with international payments."
“The bank is also interested in using new technologies to organize the transfer of financial messages,” Sklyarov added.