26-11-2018 15:59 1373
Ճապոնական Nissan ընկերության գլխավոր տնօրեն Հիրոտո Սայկավան հնարավոր է համարել ֆրանսիական Renault ընկերության հետ համագործակցության վերանայումը՝ Կառլոս Գոնայի ձերբակալության ֆոնին, հաղորդում է Kyodo գործակալությունը:
Աշխատակիցների հետ հանդիպման ժամանակ Սայկանան ասել է, որ Nissan և Renault ընկերությունների միջև հարաբերություններն «անհավասար» են:
Հայտնի է, որ Nissan-ի բաժնետոմսերի 43.4 տոկոսը պատկանում է Renault-ին: Իսկ Nissan-ին պատկանում է ֆրանսիական կորպորացիայի բաժնետոմսերի 15 տոկոսը: Սակայն ճապոնական կորպորացիան քվեարկության իրավունք չունի:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Nissan ճապոնական ավտոկոնցերնի բաժնետոմսերն արժեզրկվել են՝ ընկերության ղեկավար Կարլ Գոնի ձերբակալության մասին լուրերից հետո: Տոկիոյի ֆոնդային բորսայում վաճառվող ամենախոշոր ավտոարտադրողրից մեկի արժեթղթերն արժեզրկվել են 6.25 տոկոսով: Ճապոնիայի դատախազությունը ձերբակալել է Գոնին և տնօրենների խորհրդի անդամ Գրեգ Քելիին եկամուտները թաքցնելու կասկածանքով:

26-11-2018 15:59 1322
Генеральный директор японского Nissan Хирото Сайкава может пересмотреть возможность сотрудничества с французской компанией Renault в свете ареста Карлоса Гона, сообщает агентство Kyodo.
Хирото Сайкава пояснил на собрании сотрудников, что отношения между компаниями "не равные".
Renault принадлежат 43,4% акций в Nissan, которая, в свою очередь, владеет лишь 15% акций французского предприятия, но без права на голосование.
Ранее сообщалось, что цена акций Nissan упала после слухов об аресте руководителя компании Карла Гона. Ценные бумаги одного из крупнейших автопроизводителей на Токийской фондовой биржи обесценились на 6,25%. Японская прокуратура арестовала Гона и члена совета директоров Грега Келли по подозрению в сокрытии доходов.