26-11-2018 15:59 1373
Ճապոնական Nissan ընկերության գլխավոր տնօրեն Հիրոտո Սայկավան հնարավոր է համարել ֆրանսիական Renault ընկերության հետ համագործակցության վերանայումը՝ Կառլոս Գոնայի ձերբակալության ֆոնին, հաղորդում է Kyodo գործակալությունը:
Աշխատակիցների հետ հանդիպման ժամանակ Սայկանան ասել է, որ Nissan և Renault ընկերությունների միջև հարաբերություններն «անհավասար» են:
Հայտնի է, որ Nissan-ի բաժնետոմսերի 43.4 տոկոսը պատկանում է Renault-ին: Իսկ Nissan-ին պատկանում է ֆրանսիական կորպորացիայի բաժնետոմսերի 15 տոկոսը: Սակայն ճապոնական կորպորացիան քվեարկության իրավունք չունի:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Nissan ճապոնական ավտոկոնցերնի բաժնետոմսերն արժեզրկվել են՝ ընկերության ղեկավար Կարլ Գոնի ձերբակալության մասին լուրերից հետո: Տոկիոյի ֆոնդային բորսայում վաճառվող ամենախոշոր ավտոարտադրողրից մեկի արժեթղթերն արժեզրկվել են 6.25 տոկոսով: Ճապոնիայի դատախազությունը ձերբակալել է Գոնին և տնօրենների խորհրդի անդամ Գրեգ Քելիին եկամուտները թաքցնելու կասկածանքով:

26-11-2018 15:59 1374
Hiroto Saikawa, the general director of Japanese Nissan, may reconsider the possibility of cooperating with the French company Renault in the light of the arrest of Carlos Gon, Kyodo news agency reported.
Hiroto Saikawa explained at the staff meeting that the relationship between the companies is “not equal.”
Renault owns 43.4% of the shares in Nissan, which, in turn, owns only 15% of the shares of the French company, but without the right to vote.
Earlier it was reported that the stock price of Nissan fell after rumors about the arrest of the company’s CEO Karl Gon. Securities of one of the largest automakers on the Tokyo Stock Exchange depreciated by 6.25%. Japanese prosecutors arrested Gon and board member Greg Kelly on suspicion of concealing income.