27-11-2018 11:52 1434
Ռուսաստանում 2018 թվականի հոկտեմբերին հիփոթեքային վարկավորման ծավալն ավելացել է 40 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գրում է Dom.rf-ն:
Հաղորդվում է, որ 10 ամսում, նախնական գնահատականով՝ տրամադրվել է մոտ 2,37 տրիլիոն ռուբլի ծավալով բնակարանի գնման վարկ:
Գործարքների 55 տոկոսն իրականացվել է նորակառույց շենքերում բնակարան ձեռք բերելու հայտի հիման վրա:
2018 թվականին հիփոթեքային վարկավորման ծավալը կհասնի 3 տրիլիոն ռուբլու, կանխատեսում են վերլուծաբանները:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանում բանկերը կաջակցեն հիփոթեքային վարկառուներին, որոնք հայտնվել են կյանքի բարդ իրավիճակներում: 2019 թվականից հիփոթեքի վերակազմավորումը կարող է պարտադիր դառնալ վարկատուների համար: Օրենքում համապատասխան փփոխությունները պատրաստել է Կենտրոնական Բանկը: Վարկառուները վերակազմավորման համար կկարողանան դիմել 5 տարին մեկ՝ որոշակի պայմաններում:
Մասնավորապես, եթե նվազում է ընտանեկան եկամուտը 30 տոկոսով կամ նույնքանով ավելանում են հիփոթեքային վարկի ամենամսյա վճարումները: Այդ դեպքում՝ բանկը մեկ տարով կնվազեցնի վարկի վճարումը, սակայն դրա ամբողջական արժեքը չի փոխվի:

27-11-2018 11:52 1431
В России в октябре 2018 года объем выдачи ипотечных кредитов вырос на 40% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, пишет dom.rf.
Сообщается, что в течение 10 месяцев по предварительным данным в стране было выдано жилищных кредитов на сумму 2,37 триллиона рублей.
55% сделок было заключено на основании заявки на покупку жилья в новостройках.
По прогнозам аналитиков, объем ипотечного кредитования в 2018 году достигнет 3 трлн рублей.
Ранее сообщалось, что банки в России будут поддерживать ипотечных заемщиков, оказавшихся в трудных жизненных ситуациях. Реорганизация ипотеки может быть обязательной для кредиторов с 2019 года. Соответствующие поправки в закон были подготовлены Центральным банком. Заемщики могут подавать заявки на реорганизацию раз в 5 лет при определенных условиях.
В частности, если семейный доход уменьшается на 30% или на столько же растут ежемесячные платежи по ипотечному кредиту. В этом случае банк сократит погашение кредита на один год, но его полная стоимость не изменится.