27-11-2018 11:52 1434
Ռուսաստանում 2018 թվականի հոկտեմբերին հիփոթեքային վարկավորման ծավալն ավելացել է 40 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գրում է Dom.rf-ն:
Հաղորդվում է, որ 10 ամսում, նախնական գնահատականով՝ տրամադրվել է մոտ 2,37 տրիլիոն ռուբլի ծավալով բնակարանի գնման վարկ:
Գործարքների 55 տոկոսն իրականացվել է նորակառույց շենքերում բնակարան ձեռք բերելու հայտի հիման վրա:
2018 թվականին հիփոթեքային վարկավորման ծավալը կհասնի 3 տրիլիոն ռուբլու, կանխատեսում են վերլուծաբանները:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանում բանկերը կաջակցեն հիփոթեքային վարկառուներին, որոնք հայտնվել են կյանքի բարդ իրավիճակներում: 2019 թվականից հիփոթեքի վերակազմավորումը կարող է պարտադիր դառնալ վարկատուների համար: Օրենքում համապատասխան փփոխությունները պատրաստել է Կենտրոնական Բանկը: Վարկառուները վերակազմավորման համար կկարողանան դիմել 5 տարին մեկ՝ որոշակի պայմաններում:
Մասնավորապես, եթե նվազում է ընտանեկան եկամուտը 30 տոկոսով կամ նույնքանով ավելանում են հիփոթեքային վարկի ամենամսյա վճարումները: Այդ դեպքում՝ բանկը մեկ տարով կնվազեցնի վարկի վճարումը, սակայն դրա ամբողջական արժեքը չի փոխվի:

27-11-2018 11:52 1433
In Russia in October 2018, the volume of mortgage loans increased by 40% compared with the same period last year, writes dom.rf.
It is reported that within 10 months, according to preliminary data, housing loans in the amount of 2.37 trillion rubles were issued in the country.
55% of transactions were concluded on the basis of an application for the purchase of housing in new buildings.
According to analysts, the volume of mortgage lending in 2018 will reach 3 trillion rubles.
Earlier it was reported that banks in Russia will support mortgage borrowers who find themselves in difficult life situations. Mortgage reorganization may be mandatory for lenders from 2019. The relevant amendments to the law were prepared by the Central Bank. Borrowers can apply for reorganization once every 5 years under certain conditions.
In particular, if the family income decreases by 30% or the monthly payments on the mortgage loan increase by the same amount. In this case, the bank will reduce the repayment of the loan for one year, but its full cost will not change.