Չինաստանի ԱԳՆ պաշտանական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը հայտարարել է, որ չինական կողմը կոշտ ձևով պաշտպանելու է իր հետաքրքրությունները, եթե Միացյալ Նահանգների ճնշումներն ուժեղանան, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը ձգտում է ստեղծված իրավիճակը կարգավորել բանակցությունների միջոցով:
«Մենք կողմ ենք, որպեսզի մաքսատուրքերի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորվի, պատրաստ ենք ջանքեր գործադրել: Մենք հույս ունենք, որ Միացյալ Նահանգները կգործի մեզ հետ մեկ գաղափարին շուրջ», - հայտարարել է Շաունը:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի վերջերին Միացյալ Նահանգներում ուժի մեջ էին մտել նոր 10-տոկոսանոց մաքսատուրքերը Չինաստանից ներմուծվող 200 մլրդ դոլար գումարի չինական ապրանքների վրա: Միաժամանակ Չինաստանում 60 մլրդ դոլար գումարի նոր մաքսատուրքեր են սահմանել ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ: Ավելի վաղ կողմերը սակագներ էին սահմանել 50 մլրդ դոլար արժեքով արտադրանքի վրա:

27-11-2018 16:59 1538
Представитель министерства иностранных дел Китая Ген Шуан сказал, что китайская сторона будет твердо защищать свои интересы, если давление США усилится, сообщает ТАСС.
По его словам, Китай стремится урегулировать ситуацию путем переговоров.
«Мы за нормализацию ситуации вокруг таможенных пошлин, и мы готовы приложить все усилия. Мы надеемся, что Соединенные Штаты будут действовать вместе с нами в едином ключе», - сказал Шон.
Ранее в конце сентября Соединенные Штаты ввели новую 10-процентную таможенную пошлину на импортируемые китайские товары стоимостью 200 млрд. долларов. Одновременно Китай установил новые таможенные пошлины в размере 60 млрд. долларов на американские товары. Ранее стороны устанавливали тарифы на продукцию на сумму 50 млрд. долларов.