Չինաստանի ԱԳՆ պաշտանական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը հայտարարել է, որ չինական կողմը կոշտ ձևով պաշտպանելու է իր հետաքրքրությունները, եթե Միացյալ Նահանգների ճնշումներն ուժեղանան, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը ձգտում է ստեղծված իրավիճակը կարգավորել բանակցությունների միջոցով:
«Մենք կողմ ենք, որպեսզի մաքսատուրքերի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորվի, պատրաստ ենք ջանքեր գործադրել: Մենք հույս ունենք, որ Միացյալ Նահանգները կգործի մեզ հետ մեկ գաղափարին շուրջ», - հայտարարել է Շաունը:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի վերջերին Միացյալ Նահանգներում ուժի մեջ էին մտել նոր 10-տոկոսանոց մաքսատուրքերը Չինաստանից ներմուծվող 200 մլրդ դոլար գումարի չինական ապրանքների վրա: Միաժամանակ Չինաստանում 60 մլրդ դոլար գումարի նոր մաքսատուրքեր են սահմանել ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ: Ավելի վաղ կողմերը սակագներ էին սահմանել 50 մլրդ դոլար արժեքով արտադրանքի վրա:

27-11-2018 16:59 1593
The representative of the Ministry of Foreign Affairs of China, Gen Shuang said that the Chinese side will firmly defend their interests if US pressure increases, reports TASS.
According to him, China seeks to resolve the situation through negotiations.
“We are in favor of normalizing the situation around customs duties, and we are ready to make every effort. We hope that the United States will work with us in the same spirit”, said Sean.
Earlier in late September, the United States introduced a new 10 percent customs duty on imported Chinese goods worth $ 200 billion. At the same time, China set new customs duties in the amount of $ 60 billion on American goods. Earlier, the parties established tariffs for products worth $ 50 billion.