Ռուսաստանի Բանկը կարող է չեղարկել կիբեռհարձակումների մասին հաշվետվությունների ձևը, որը բանկերն օգտագործում են կարգավորողի հետ տեղեկատվության փոխանակման համար, հայտարարել է ՌԴ ԿԲ տեղեկատվական անվտանգության դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Արտյոմ Սիչովը:
«Մենք տեղեկատվության փոխանակման շրջանակում, այդ ծավալն ավելացնելու ենք և աստիճանաբար հեռանալու զեկույցի պարտադիր ձևից: Առաջնային տվյալները վերլուծելու հնարավորությունն առավել մեծ արդյունավետություն է տալիս, քան հաշվետվության ձևի վերլուծությունը», - ասել է նա՝ հավելելով, որ նման նորարարությունը առաջին հերթին թիրախավորում է բանկերի վրայից լրացուցիչ ծանրաբեռնվածության հանումը:
«Բանկերին ավելի հետաքրքիր է տեղեկություն փոխանցել՝ հում տեսքով: Հաշվետվությունը՝ բանկի ներսում հավաքագրումն է, որը ենթադրում է մի շարք գործընթացներ: Բայց, եթե նրանք կարող են մեզ տեղեկությունը փոխանցել հում տեսքով, ապա ինչու՞ նրանց լրացուցիչ ծանրաբեռնել»,-նշել է նա:
Ընդ որում, Սիչովը հստակ ժամանակահատված չի նշել, թե երբ են ենթադրվում փոփոխությունները:
Նշենք, որ Ռուսաստանի Բանկի վարկային և ֆինանսական ոլորտներում համակարգչային հարձակումների մոնիթորինգի և արձագանքման կենտրոնը հուլիսի 1-ից բանկերից և վճարային ենթակառուցվածքի ծառայություններ մատուցող օպերատորներից ստացել է ավելի քան 13 հազար հաղորդագրություն կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ, հայտնում է RNS-ն հղում անելով կարգավորչի մամուլի ծառայությանը:
Հուլիսի 1-ից Կենտրոնական բանկը բանկերին և վճարային ենթակառուցվածքի ծառայությունների օպերատորներին հանձնարարել է կիբեռհարձակումների և դրանց տեխնիկական պարամետրերի մասին հաշվետվություն ներկայացնել Ռուսաստանի վարկային և ֆինանսական ոլորտներում համակարգչային հարձակումների մոնիթորինգի և արձագանքման կենտրոն:

28-11-2018 14:14 1674
Банк России может отменить обязательную форму отчетности о кибератаках, используемую банками для обмена информацией с регулятором, аявил заместитель начальника отдела информационной безопасности Центрального банка России Артем Сычев.
«В рамках обмена информацией мы будем увеличивать этот объем и постепенно откажемся от обязательной формы отчета. Возможность анализа первичных данных более эффективна, чем форма отчетности », - сказал он, добавив, что такие инновации в первую очередь направлены на преодоление дополнительной нагрузки на банки.
«Банки больше заинтересованы в передаче информации в необработанном виде. Отчет представляет собой сбор внутри банка, который включает в себя ряд процессов. Но если они могут передать нам информацию в необработанном виде, то зачем нагружать их больше?» - сказал он.
При этом Сычев не назвал точных сроков.
Следует отметить, что с 1 июля компьютерный центр мониторинга и реагирования на атаки кредитно-финансового сектора России получил более 13 тысяч сообщений о кибератаках от банков и операторов платежной инфраструктуры, сообщает RNS со ссылкой на пресс-службу регулятора.
С 1 июля Центральный банк поручил банкам и операторам услуг платежной инфраструктуры сообщать о кибератаках и их технических параметрах в компьютерный центр мониторинга и реагирования на атаки кредитно-финансового сектора России.