Ռուսաստանի Բանկը կարող է չեղարկել կիբեռհարձակումների մասին հաշվետվությունների ձևը, որը բանկերն օգտագործում են կարգավորողի հետ տեղեկատվության փոխանակման համար, հայտարարել է ՌԴ ԿԲ տեղեկատվական անվտանգության դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Արտյոմ Սիչովը:
«Մենք տեղեկատվության փոխանակման շրջանակում, այդ ծավալն ավելացնելու ենք և աստիճանաբար հեռանալու զեկույցի պարտադիր ձևից: Առաջնային տվյալները վերլուծելու հնարավորությունն առավել մեծ արդյունավետություն է տալիս, քան հաշվետվության ձևի վերլուծությունը», - ասել է նա՝ հավելելով, որ նման նորարարությունը առաջին հերթին թիրախավորում է բանկերի վրայից լրացուցիչ ծանրաբեռնվածության հանումը:
«Բանկերին ավելի հետաքրքիր է տեղեկություն փոխանցել՝ հում տեսքով: Հաշվետվությունը՝ բանկի ներսում հավաքագրումն է, որը ենթադրում է մի շարք գործընթացներ: Բայց, եթե նրանք կարող են մեզ տեղեկությունը փոխանցել հում տեսքով, ապա ինչու՞ նրանց լրացուցիչ ծանրաբեռնել»,-նշել է նա:
Ընդ որում, Սիչովը հստակ ժամանակահատված չի նշել, թե երբ են ենթադրվում փոփոխությունները:
Նշենք, որ Ռուսաստանի Բանկի վարկային և ֆինանսական ոլորտներում համակարգչային հարձակումների մոնիթորինգի և արձագանքման կենտրոնը հուլիսի 1-ից բանկերից և վճարային ենթակառուցվածքի ծառայություններ մատուցող օպերատորներից ստացել է ավելի քան 13 հազար հաղորդագրություն կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ, հայտնում է RNS-ն հղում անելով կարգավորչի մամուլի ծառայությանը:
Հուլիսի 1-ից Կենտրոնական բանկը բանկերին և վճարային ենթակառուցվածքի ծառայությունների օպերատորներին հանձնարարել է կիբեռհարձակումների և դրանց տեխնիկական պարամետրերի մասին հաշվետվություն ներկայացնել Ռուսաստանի վարկային և ֆինանսական ոլորտներում համակարգչային հարձակումների մոնիթորինգի և արձագանքման կենտրոն:

28-11-2018 14:14 1675
The Bank of Russia may cancel the mandatory reporting form on cyber attacks used by banks to exchange information with the regulator, said Deputy Head of the Information Security Department of the Central Bank of Russia Artem Sychev.
“As part of the exchange of information, we will increase this volume and gradually abandon the mandatory report form. The ability to analyze primary data is more effective than the reporting form, ”he said, adding that such innovations are primarily aimed at overcoming the additional burden on banks.
“Banks are more interested in transferring information in raw form. The report is a collection within the bank, which includes a number of processes. But if they can give us information in an unprocessed form, then why load them more? ”He said.
At the same time Sychev did not give exact dates.
It should be noted that since July 1, the computer center for monitoring and responding to attacks in the credit and financial sector of Russia has received over 13,000 cyber attacks from banks and payment infrastructure operators, RNS reports, citing the regulator’s press service.
From July 1, the Central Bank instructed banks and operators of payment infrastructure services to report cyber attacks and their technical parameters to the computer center for monitoring and responding to attacks in the credit and financial sector of Russia.