17-01-2019 12:37 1428
«Սբերբանկի» զուտ շահույթը 2018 թվականին աճել է 24.1 տոկոսով: Նման տվյալներ ստացվել են վարկային կազմակերպության հրապարակած զեկույցից:
Փաստաթղթի համաձայն, «Սբերբանկի» զուտ շահույթը համաձայն ռուսական հաշվապահական ստանդարտների կազմել է 811.1 մլրդ ռուբլի: Անցյալ տարվա դեկտեմբերին վարկային կազմակերպությունը ստացել է զուտ շահույթ՝ 52,2 միլիարդ ռուբլու չափով:
2019 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ ֆիզիկական անձանց ավանդները տարեկան կտրվածքով աճել են 7.5 տոկոսով` մինչև 13.04 տրիլիոն ռուբլի: Իրավաբանական անձինք իրենց ավանդներն ավելացրել են 6,98 տրիլիոն ռուբլով, աճը կազմել է 23,7 տոկոս:
Այսպիսով, հաճախորդների ընդհանուր միջոցների ծավալը գերազանցել է 20 տրիլիոն ռուբլին:
Վարկային պորտֆելի աճը և բանկի հաշվեկշռային արժեքների վերագնահատումը բանկային ակտիվների աճի հիմնական դերակատարներն էին, որոնք դեկտեմբերին աճել են 780 միլիարդ ռուբլով:
Հաշվետու տարում բնակչության վարկավորումն աճել է 25.3 տոկոսով, իսկ կորպորատիվ հատվածինը `13.2 տոկոսով:

Чистая прибыль Сбербанка в 2018 году выросла на 24,1%. Такие данные были получены из отчета, опубликованного кредитной организацией.
Согласно документу, чистая прибыль Сбербанка согласно российским стандартам бухгалтерского учёта составила 811,1 млрд рублей. В декабре прошлого года кредитная организация получила чистую прибыль в размере 52,2 млрд рублей.
По состоянию на 1 января 2019 года депозиты физических лиц выросли на 7,5% до 13,04 трлн рублей. Юридические лица увеличили свои депозиты на 6,98 трлн рублей, рост составил 23,7%.
Таким образом, общая сумма средств клиентов превысила 20 трлн рублей.
Рост кредитного портфеля и валютная переоценка балансовых статей банка стали главными драйверами роста активов банка, которые за декабрь увеличились на 780 млрд рублей.