Իսպանական Santander բանկի բրիտանական ստորաբաժանումը, որը Միացյալ Թագավորությունում տասը խոշորագույններից մեկն է, հայտարարել է երկրում 140 մասնաճյուղերի փակման մասին: Վարկային կազմակերպության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 1270 մարդ աշխատանքից ազատվելու վտանգի տակ կհայտնվի:
Բանկն իր որոշումը բացատրել է նրանով, որ ավելի ու ավելի շատ հաճախորդներ են սկսել օգտվել բջջային հարթակներից և ֆիզիկական գրասենյակների կարիքը նվազել է:
«Մեր հաճախորդների կողմից ընտրված բանկային ծառայությունների ձեռք բերման մեթոդները վերջերս լուրջ փոփոխություններ են կրել: Ավելի ու ավելի շատ հաճախորդներ օգտվում են բջջային և առցանց ալիքներից: Արդյունքում մենք ստիպված ենք եղել մի քանի բարդ որոշումներ կայացնել՝ ավելի քիչ ծանրաբեռնվածություն ունեցող ստորաբաժանումների վերաբերյալ, նաև այն գրասենյակների որոնք միմյանց մոտ են», - ասել է մասնավոր և իրավաբանական անձանց սպասարկման վարչության պետ Սյուզան Ալենը:
Նշվում է, որ ընկերությունը բանակցում է արհմիությունների հետ և հույս ունի վերաբաշխել փակվող մասնաճյուղերի մեկ երրորդ աշխատակիցներին այլ պաշտոններում: Ընդհանուր առմամբ, Մեծ Բրիտանիայում Santander-ը ներկայումս ունի 806 մասնաճյուղ, որոնք սպասարկում են 20.000 աշխատակցի:

Британское отделение испанского банка Santander, одного из десяти крупнейших в Великобритании, объявило о закрытии 140 филиалов в стране. По данным кредитной организации, 1270 человек находятся под угрозой увольнения.
Банк объяснил свое решение увеличением количества клиентов, использующих мобильные платформы, и снижением потребности в физических офисах.
«Способы получения банковских услуг, которые выбирают наши клиенты, серьезно изменились за последнее время. в последнее время претерпели серьезные изменения. Все больше и больше клиентов пользуются мобильными и онлайн-каналами. В результате нам пришлось принять некоторые сложные решения относительно низко загруженных подразделений и тех офисов, которые находятся близко друг к другу», - сказала Сьюзан Аллен, руководитель отдела частных и юридических услуг.
Отмечается, что компания ведет переговоры с профсоюзами и надеется перераспределить на другие должности порядка трети персонала закрывающихся отделений. Всего в настоящий момент у Santander в Великобритании 806 отделений, которые обслуживают 20 тыс. сотрудников.