31-01-2019 11:56 1053
SOCAR Georgia Gas (SGG) ընկերությունը, որն Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության դուստր ընկերությունն է ու Վրաստանին բնական գազի հիմնական մատակարարը, հայտարարել է գազի գնի բարձրացման մասին: Մանրածախ ցանցում կոմերցիոն բաժանորդների համար 1 խորանարդ մետրի դիմաց գազի գինը կթանկանա 10,5 տոկոսով:
SGG-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ «գների ճշգրտումը պայմանավորված է ԱՄՆ դոլարի համեմատ ազգային արժույթի (լարիի) փոխարժեքի փոփոխությամբ և գազի բաշխման տարիֆով»։
Նոր սակագինն ուժի մեջ կմտնի մարտի 1-ից:
2015 թվականին Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը հրաժարվել էր բարձրացնել գազի սակագինը՝ Վրաստանի առևտրային հաճախորդների համար:Երկրի տարածքում գնաճ էր հացի և մի շարք այլ ապրանքների շուկայում, ինչպես նաև կրթական ոլորտում, սակայն SGG-ն հրաժարվել է ենթարկվել այդ ամենին և իրականացնել գնաճի գաղափարը գազի ոլորտում:

SOCAR Georgia Gas (SGG), дочерняя компания Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) и основной поставщик природного газа в Грузию, объявила о повышении цены на газ. Для коммерческих абонентов розничной сети цена одного кубометра за газ увеличится на 10,5%.
По словам SGG, «корректировка цен обусловлена изменением курса национальной валюты (лари) к доллару США и скорости распределения газа».
Новый тариф вступит в силу с 1 марта.
В 2015 году Государственная нефтяная компания Азербайджана отказалась повысить тариф на газ для коммерческих потребителей Грузии. В стране наблюдался рост цен на хлеб и некоторые другие продукты на рынке, а также в сфере образования, но SGG отказалась реализовать идею инфляции в газовом секторе.