Ուկրաինայի Ռադայի «Ընդդիմության հարթակ՝ Հանուն կյանքի» խմբակցության մի խումբ պատգամավորներն օրինագիծ են ներկայացրել, որով առաջարկվում է չեղարկել ուկրաինացիների բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների դիմաց մինչև 2019 թվականի հունվարի 1-ը կուտակված պարտքերը:
Օրենքի նախագիծը հրապարակվել է Ուկրաինայի խորհրդարանի պաշտոնական կայքէջում:
Հեղինակներ են պատգամավորներ Յուրի Բոյկոն, Վադիմ Ռաբինովիչը և Նատալյա Կորոլյովսկայան: Աղբյուրի փոխանցմամբ` պատգամավորները նշել են, որ պաշտոնական տվյալների համաձայն` Ուկրաինայում բնակչությանը մատակարարվող գազի պարտքը կազմել է 26,4 մլրդ գրիվնա (մոտ 958 մլն դոլար), ջեռուցմանը և տաք ջրինը` 16,7 մլրդ գրիվնա (մոտ 605 մլն դոլար), էլեկտրաէներգիայինը` 4,8 մլրդ դոլար գրիվնա (մոտ 174 մլն դոլար):
«Հաշվի առնելով երկրում բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների գների աճի տեմպը և բնակչության եկամտի մակարդակը, առաջարկվում է չեղարկել բնակչության պարտքը»,- նշված է օրինագծում:

Депутаты Верховной рады от «Оппозиционной платформы — За жизнь» предложили принять закон, предполагающий списание задолженности населения за жилищно-коммунальные услуги, накопленные до 1 января 2019 года.
Проект закона был опубликован на официальном сайте украинского парламента.
Авторы - Юрий Бойко, Вадим Рабинович и Наталья Королевская. Согласно источнику, по официальным данным, задолженность населения за поставки газа составила 26,4 млрд гривен (около $958 млн), за отопление и горячую воду — 16,7 млрд гривен (около $605 млн), за электроэнергию — 4,8 млрд гривен (около $174 млн).
«Учитывая несоответствие темпов роста цен на отдельные виды жилищно-коммунальных услуг и уровня доходов населения, предлагается списание задолженности населения», — говорится в законопроекте.