06-02-2019 11:56 1712
Ուկրաինայի Ազգային Բանկը փոստային ծառայությունների օպերատորներին իրավունք է տվել ազգային արժույթով փոխանցումներ իրականացնել՝ առանց հաշիվ բացելու, հայտնում է կարգավորչի մամուլի ծառայությունը:
«Ուկրաինայի Ազգային Բանկը փոստային օպերատորների վրա տարածել է առանց հաշիվ բացելու արտոնագրերի տրամադրման և հետկանչման կարգ, նաև նրանց համար դիտարկել է նման արտոնագրերի տրամադրումը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՈՒԱԲ-ի տվյալով՝ նշված արտոնագրի ստացումը կխթանի բնակչության հասանելիությունը ֆինանսական ծառայություններին և նման ծառայություններից օգտվողների քանակը:
Ազգային Բանկի կարգադրությունն ուժի մեջ կմտնի 2019 թվականի փետրվարի 7-ից՝ «Արժույթների և արժութային գործարքների մասին» օրենքի հետ զուգահեռ:

Как сказано в сообщении пресс-службы регулятора, Национальный банк Украины уполномочил операторов почтовой связи осуществлять переводы в национальной валюте без открытия счета.
"Национальный банк Украины распространил на операторов почтовой связи порядок выдачи и отзыва лицензии на перевод средств в национальной валюте без открытия счетов и предусмотрел возможность предоставления им такой лицензии", – сказано в сообщении.
По данным НБУ, получение указанной лицензии будет способствовать расширению доступа населения к финансовым услугам и увеличению пользователей таких услуг.
Постановление НБУ вступит в силу 7 февраля 2019 года – вместе с законом "О валюте и валютных операциях".