06-02-2019 15:47 1554
Իրանի և Իրաքի կենտրոնական բանկերի ղեկավարները՝ Աբդոլնասեր Հեմաթին և Ալի ալ Ալաքը, Բաղդադում համաձայնագիր են կնքել երկրների միջև վճարային մեխանիզմի գործարկման վերաբերյալ, հայտնել է IRNA գործակալությունը:
Համաձայնագրի գլխավոր խնդիրը խոչընդոտների վերացումն է Իրանից ներմուծվող էլեկտրականության և գազի դիմաց իրաքյան կողմի վճարումների համար: Մեխանիզմը նաև պետք է օգնի մյուս ապրանքների համար վճարումներ կատարելիս: Համաձայնագիրն ստորագրվել է երկու երկրների պատվիրակությունների անդամների բանակցություններից հետո, որոնք անցկացվել են Իրաքի մայրաքաղաքի Ար-Ռաշիդ հյուրանոցում:
«Այսօրվա դրությամբ պետական և մասնավոր հատվածները հասել են (Իրանի հետ) ապրանքաշրջանառության պատկառելի ծավալների, սակայն խնդիրներ կան միջբանկային հաշվարկների ոլորտում, ինչի կապակցությամբ արտահանողները բախվում են դժվարությունների»,-ասել է ալ Ալաքը:

Как сообщает агентство IRNA, главы центральных банков Ирана и Ирака Абдольнасер Хеммати и Али аль-Аллак подписали в Багдаде соглашение о запуске платежного механизма между двумя странами.
Основной целью соглашения является устранение барьеров для импорта иракской электроэнергии и газа из Ирана. Механизм также должен использоваться для оплаты других товаров. Соглашение было подписано после переговоров между членами делегаций двух стран, которые проходили в отеле Ар-Рашид в столице Ирака.
«На данный момент государственный и частный секторы достигли значительного объема товарооборота, но существуют проблемы в области межбанковских расчетов, и в этом случае экспортеры сталкиваются с трудностями», - сказал аль-Аллак.