07-02-2019 12:00 1438
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել է կառավարությանը մշակել առաջարկներ մասնավոր հատվածի ստարտափներում ներդրողներին աջակցելու համար: Նա  այդ մասին հայտարարել է «Գործունյա Ռուսաստան» համաժողովի ժամանակ:
Պետության ղեկավարի խոսքով՝ ներկայումս նման սկսնակ նախագծերում ներդրումներ կատարող անհատների թիվը բավարար չէ:
«Կարևոր է  կազմավորել մասնավոր ներդրումների խթանում, ստեղծել առանձնահատուկ պայմաններ, այդ թվում՝  հարկայինը, այն  քաղաքացիների համար, որոնք իրենց միջոցները ներդրումներ են ստարտափներում: Նրանց, ինչպես հայտնի է, անվանում են բիզնես հրեշտակներ», - հայտարարել է Պուտինը:
Նախագահը դիմել է կառավարությանը՝ կարգադրելով  «Գործունյա  Ռուսաստանի» հետ համատեղ մշակել և ներկայացնել համապատասխան առաջարկներ կարճ ժամանակում:
Միևնույն ժամանակ, Պուտինը նշել է մտավոր սեփականության իրավական պաշտպանության ուժեղացման, նաև Ռուսաստանում արտոնագրերի գրանցման գրավիչ պայմանների ձևավորման անհրաժեշտությունը: Այդ ուղղությամբ քայլեր են արվել, ասել է նախագահը:

Президент России Владимир Путин поручил правительству разработать предложения по поддержке частных инвесторов в стартапы. Об этом он заявил на форуме «Деловая Россия».
По словам главы государства, в настоящее время не хватает людей, вкладывающих средства в такие стартап-проекты.
«Важно поощрять частные инвестиции, создавать особые условия, в том числе налоговые, для тех граждан, которые вкладывают свои личные средства в стартапы. Как известно, их называют бизнес-ангелами», - сказал Путин.
Президент обратился к правительству с поручением разработать совместно с «Деловой Россией» и представить соответствующие предложения в короткие сроки. В то же время Путин отметил необходимость укрепления правовой защиты интеллектуальной собственности,а также формирования привлекательных условий для оформления патентов в России. Шаги в этом направлении уже сделаны, отметил президент.