Ռուսաստանում գոյություն ունեցող 437 բանկերից մոտ 150-ը գտնվում են սնանկացման եզրին: Այս մասին հայտնում է «Известия»-ն հղում անելով ֆինանսական շուկայի մասնակիցներին:
Բանկերի ֆինանսական վիճակի վատթարացման պատճառ նշվում է Ավանդների ապահովագրության գործակալությունում կրճատումների աճը:
Իրավիճակն էլ ավելի է բարդացրել այն, որ այս տարվանից ապահովագրության վճարներ պարտավոր են իրականացնել փոքր և միջին ձեռնարկությունները:
«Չափազանց բարձր կրճատումների բեռը՝ փոքր բանկերի հիմնական խնդիրներից մեկն է», - նշել է է Ռուսաստանի բանկերի ասոցիացիայի փոխնախագահ Անատոլի Կոզլաչկովը:
Խնդիրը լուծելու համար շուկայի մասնակիցները ստեղծել են հատուկ աշխատանքային խումբ: Փետրվարին խմբի փորձագետները պետք է քննարկեն փոքր վարկային կազմակերպությունների խնդիրները Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինայի հետ: Բանկային շուկայի մասնակիցները կպահանջեն, որպեսզի ֆինանսական մեգա-կարգավորիչը զիջումների գնա:

Около 150 из 437 российских банков находятся на грани банкротства. Об этом сообщают "Известия" со ссылкой на участников финансового рынка.
Причиной ухудшения финансового положения банков эксперты называют повышенные отчисления в Агентство по страхованию вкладов.
Ситуация еще более осложняется тем, что с этого года страховые взносы обязаны платить малые и средние предприятия.
«Бремя слишком высоких отчислений — одна из основных проблем малых банков», - сказал Анатолий Козлачков, вице-президент Ассоциации российских банков.
Для решения проблемы участники рынка создали специальную рабочую группу. В феврале эксперты группы должны обсудить вопросы малых кредитных организаций с главой Центробанка Эльвирой Набиулиной. Участникам банковского рынка будут требовать послаблений от финансового мегарегулятора.