Ռուսաստանում գոյություն ունեցող 437 բանկերից մոտ 150-ը գտնվում են սնանկացման եզրին: Այս մասին հայտնում է «Известия»-ն հղում անելով ֆինանսական շուկայի մասնակիցներին:
Բանկերի ֆինանսական վիճակի վատթարացման պատճառ նշվում է Ավանդների ապահովագրության գործակալությունում կրճատումների աճը:
Իրավիճակն էլ ավելի է բարդացրել այն, որ այս տարվանից ապահովագրության վճարներ պարտավոր են իրականացնել փոքր և միջին ձեռնարկությունները:
«Չափազանց բարձր կրճատումների բեռը՝ փոքր բանկերի հիմնական խնդիրներից մեկն է», - նշել է է Ռուսաստանի բանկերի ասոցիացիայի փոխնախագահ Անատոլի Կոզլաչկովը:
Խնդիրը լուծելու համար շուկայի մասնակիցները ստեղծել են հատուկ աշխատանքային խումբ: Փետրվարին խմբի փորձագետները պետք է քննարկեն փոքր վարկային կազմակերպությունների խնդիրները Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինայի հետ: Բանկային շուկայի մասնակիցները կպահանջեն, որպեսզի ֆինանսական մեգա-կարգավորիչը զիջումների գնա:

12-02-2019 16:15 1976
About 150 out of 437 Russian banks are on the verge of bankruptcy. This is reported by "Izvestia" with reference to the participants of the financial market.
The reason for the deterioration of the financial situation of banks, experts call the increased contributions to the Deposit Insurance Agency.
The situation is further complicated by the fact that starting this year, small and medium-sized enterprises are obliged to pay insurance premiums.
“The burden of too high deductions is one of the main problems of small banks,” said Anatoly Kozlachkov, vice president of the Association of Russian Banks.
To solve the problem, market participants created a special working group. In February, the experts of the group should discuss the issues of small credit organizations with the head of the Central Bank Elvira Nabiulina. Banking market participants will require concessions from the financial mega-regulator.