20-02-2019 14:35 1292
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կառավարությանը և Կենտրոնական Բանկին հանձնարարել է աստիճանաբար շարժվել դեպի հիփոթեքային վարկավորման տոկոսադրույքների նվազման՝ սկզբում մինչև 9 տոկոս, այնուհետև՝ 8, ապա ավելի ցածր: Այս մասին նա ասել է Դաշնային ժողովում իր ելույթի ժամանակ:
«Կառավարությունը և Կենտրոնական Բանկը պետք է աստիճանաբար շարժվեն դեպի հիփոթեքային վարկավորման տոկոսադրույքների նվազման՝ սկզբում մինչև 9 տոկոս, այնուհետև՝ 8 ապա ավելի ցածր, ինչպես դա նշված է մայիսյան հրամանագրում», — հայտարարել է Պուտինը:
Նրա խոսքով՝ առավել մեծ աջակցություն, հատուկ միջոցներ պետք է սահմանվեն երեխաներով ընտանիքների համար: Այսպես, ընտանիքներին, որոնցում ծնվել է երրորդ և հաջորդ երեխան՝ փոխհատուցվում է հիփոթեքի գումարից 450 հազար ռուբլին:
«Հաշվի առնելով երկրում մակրոտնտեսական անկայունությունը, պետության եկամտի աճը՝ հնարավոր եմ համարում ներդնել երեք և ավելի երեխաներով ընտանիքների աջակցության հավելյան միջոց: Դաշնային բյուջեից ուղակիերեն վճարել, մարել նման ընտանիքների համար տրամադրվող հիփոթեքային վարկի 450 հազար ռուբլին», — ասել է Պուտինը:

20-02-2019 14:35 1315
Президент России Владимир Путин поручил правительству и Центральному банку постепенно переходить к снижению процентной ставки по ипотечному кредитованию, сначала до 9 процентов, а затем до 8 процентов и ниже. Об этом он сказал во время своего выступления в Федеральном Собрании.
«Правительству и Центральному банку нужно последовательно удерживать линию на снижение ставок по ипотеке до 9%, а затем до 8% и ниже, как это указано в майском указе», — заявил Путин.
По его словам, больше поддержки должно быть оказано семьям с детьми. Например, семьям, у которых родился третий ребенок и последующие, компенсируют 450 000 рублей по ипотеке.
«С учётом нестабильности макроэкономической ситуации в стране, роста доходов государства считаю возможным ввести дополнительную меру поддержки семей, где рождается третий и последующий ребёнок. Напрямую из федерального бюджета оплатить, погасить за такую семью 450 тысяч рублей из её ипотечного кредита», — сказал Путин.