13-04-2019 10:47 2170
Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի հաճախորդների մասին տվյալների բազան արտահոսել է համացանց: Խոսքը այն հաճախորդների մասին է, որոնց ֆինանսական հաստատությունները մերժել են ծառայություն մատուցել: Խոսքը մոտ 120 հազար ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց մասին, որոնց մասին տեղեկատվությունը հայտնվել է մասնագիտացված ֆորումներում:
Ինչպես գրում է «КоммерсантЪ»-ը՝ հրապարակված տվյալների բազայում տեղեկատվություն է ներկայացված այն անձանց մասին, որոնց ֆինանսական կազմակերպությունները մերժել են սպասարկել՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված փողերի լվացման դեմ պայքարի և ահաբեկչության ֆինանսավորման դիմադրության մասին օրենքների համաձայն:
Ըստ պարբերականի՝ ցանցահենները ներկայացրել են ֆիիկական անձանց ազգանունները, անունները, հայրանունները, ծննդյան ամսաթվերը, անձնագրի տվյալները, նաև հարկ վճարողի նույնականացման համարը (ՀՎՆՀ): Կան նաև իրավաբանական անձանց վերաբերյալ տվյալներ. նրանց մասով նշվում է անվանումը, ՀՎՆՀ-ն և պետական գրանցման հիմնական համարները (ՊԳՀՀ):
Փաստաբանների պնդմամբ՝ հաճախորդների համար նման տեղեկատվության արտահոսքը վտանգավոր է ոչ միայն տվյալների բացման պատճառով, այլև տվյալների բազայում ներկա լինելու փաստով, քանի որ բանկերի սև ցուցակում կարելի է հայտնվել նաև պատահական:
Հարկ է նշել, որ վարկային կազմակերպությունների հաճախորդների տվյալները վերաբերում են 2017 թվականի հունիսի 26-ից մինչև դեկտեմբերի 6-ը:

13-04-2019 10:47 2199
The database of the Central Bank of the Russian Federation on customers who have been denied service by financial institutions has got on the Internet. We are talking about 120 thousand individuals and legal entities, information about which appeared on specialized forums.
According to Kommersant, the published database contains information about those who have been denied service by financial institutions in accordance with the law on combating money-laundering of criminally obtained funds and the law on countering the financing of terrorism.
According to the publication, hackers have laid out the names, names, patronymic names, dates of birth, series and passport numbers, as well as the TIN of individuals. There is also data on legal entities - according to them in the database are indicated the name, TIN and OGRN.
According to lawyers, leakage of such information is dangerous for clients not only because of the disclosure of data, but also by the fact of presence in the database, since it is possible to get on the black list of banks quite by accident.
It is worth noting that the data of clients of credit institutions refer to the period from June 26 to December 6, 2017.