13-04-2019 10:47 2170
Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի հաճախորդների մասին տվյալների բազան արտահոսել է համացանց: Խոսքը այն հաճախորդների մասին է, որոնց ֆինանսական հաստատությունները մերժել են ծառայություն մատուցել: Խոսքը մոտ 120 հազար ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց մասին, որոնց մասին տեղեկատվությունը հայտնվել է մասնագիտացված ֆորումներում:
Ինչպես գրում է «КоммерсантЪ»-ը՝ հրապարակված տվյալների բազայում տեղեկատվություն է ներկայացված այն անձանց մասին, որոնց ֆինանսական կազմակերպությունները մերժել են սպասարկել՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված փողերի լվացման դեմ պայքարի և ահաբեկչության ֆինանսավորման դիմադրության մասին օրենքների համաձայն:
Ըստ պարբերականի՝ ցանցահենները ներկայացրել են ֆիիկական անձանց ազգանունները, անունները, հայրանունները, ծննդյան ամսաթվերը, անձնագրի տվյալները, նաև հարկ վճարողի նույնականացման համարը (ՀՎՆՀ): Կան նաև իրավաբանական անձանց վերաբերյալ տվյալներ. նրանց մասով նշվում է անվանումը, ՀՎՆՀ-ն և պետական գրանցման հիմնական համարները (ՊԳՀՀ):
Փաստաբանների պնդմամբ՝ հաճախորդների համար նման տեղեկատվության արտահոսքը վտանգավոր է ոչ միայն տվյալների բացման պատճառով, այլև տվյալների բազայում ներկա լինելու փաստով, քանի որ բանկերի սև ցուցակում կարելի է հայտնվել նաև պատահական:
Հարկ է նշել, որ վարկային կազմակերպությունների հաճախորդների տվյալները վերաբերում են 2017 թվականի հունիսի 26-ից մինչև դեկտեմբերի 6-ը:

13-04-2019 10:47 2198
База данных Центрального банка РФ о клиентах, которым финансовые организации отказали в обслуживании, попала в Интернет. Речь идет о 120 тысячах физических и юридических лиц, информация о которых появилась на специализированных форумах.
Как сообщает «Коммерсантъ», опубликованная база данных содержит информацию о тех лицах, которым финансовые учреждения отказали в обслуживании согласно закону о противодействии отмыванию денежных средств, полученных преступным путем, и закону о противодействии финансированию терроризма.
По информации издания, хакеры выложили фамилии, имена, отчества, даты рождения, серии и номера паспортов, а также ИНН физических лиц. Также есть данные о юрлицах - по ним в базе указаны наименование, ИНН и ОГРН.
По словам юристов, для клиентов утечка такой информации опасна не только из-за раскрытия данных, но и самим фактом присутствия в базе, поскольку попасть в черный список банков можно совершенно случайно.
Стоит отметить, что данные клиентов кредитных организаций относятся к периоду с 26 июня по 6 декабря 2017 года.