13-04-2019 12:32 1690
Մեծ Բրիտանիայի խոշորագույն վեց ընկերությունների ծախսերը Brexit-ի պատճառով կազմում են 348 միլիոն ֆունտ (456.3 միլիոն դոլար), հաշվել է Bloomberg-ը:
Bloomberg- ը հաշվարկել է այնպիսի ընկերությունների ծախսերը, ինչպիսիք են Royal Bank of Scotland-ը (RBS), HSBC բանկը, լոնդոնյան ապահովագրական Hiscox ընկերությունը, EasyJet լոուքոսթերը, AstraZeneca դեղերի արտադրողը և ինժեներական ու պաշտպանական կապալառու Babcock-ը:
Ընկերությունները ստիպված են լրացուցիչ ծախսեր իրականացնել, որոնք գնահատվում են միլիոնավոր ֆունտ ստեռլինգով՝ մոտ ապագայում Եվամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու ֆոնին: Երկրին սպասվում է ևս վեց ամիս անորոշություն, այնպես որ ընկերությունները պատրաստվում են «քաոսային» Brexit- ի ամենավատ սցենարին՝ առանց գործարքի ելքին:
Նախապես ԵՄ-ից դուրս գալու ժամկետը սահմանվել էր մարտի 29-ը: Այս շաբաթ ԵՄ-ն երկարացրեց վերջնաժամկետը մինչև հոկտեմբերի 31-ը:

13-04-2019 12:32 1689
According to Bloomberg, the expenses of the six largest British companies due to Brexit are about 348 million pounds (456.3 million dollars).
Bloomberg has calculated the costs of such companies as the Royal Bank of Scotland (RBS), HSBC Bank, Hiscox Insurance Company in London, EasyJet, the producer of medicines AstraZeneca and Babcock, an engineering and defense contractor.
Companies are forced to go on additional spending, which is estimated at millions of pounds sterling, amid the UK's closest exit from the European Union. The country is waiting for another six months of uncertainty, so companies are preparing for the worst scenario of the “chaotic” Brexit without a deal.
Initially, the exit date from the EU was set for March 29. This week, the EU extended the deadline to October 31st.