15-04-2019 17:24 1675
ՌԴ Կենտրոնական Բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան հայտարարություն է տարածել Ռուսաստանում գնաճի վերաբերյալ, հայտնում է DEITA.RU-ն։
Վաշինգտոնում ԱՄՀ-ի և Համաշխարհային բանկի հանդիպման ժամանակ Էլվիրա Սախիպզադովնան հայտարարել է, որ Ռուսաստանում գնաճի պիկը, ամենայն հավանականությամբ, արդեն հաղթահարվել է։ Միևնույն ժամանակ, Նաբիուլինան նշել է, որ այդ մասին լիովին վստահ չի կարող ասել։
Գնաճի պիկը Կենտրոնական Բանկը գնահատում էր տարեկան 5,5-6 տոկոս։ Մարտին տարեկան գնաճը կազմել է 5,3 տոկոս` փետրվարի 5,2 ցուցանիշի նկատմամբ։
Ռուսաստանում սպառողական գները փետրվարին միջինը 0.4 տոկոսով աճել են, տարվա սկզբից՝ 1.5 տոկոսով, իսկ տարեկան կտրվածքով՝ 5.2 տոկոսով։
Ավելի վաղ, Ռուսաստանի Բանկը երկրում 2019 թվականի տարեկան գնաճի վերաբերյալ կանխատեսում էր ներկայացրել: Նշվում էր, որ այն կազմելու է 5-5,5 տոկոս

15-04-2019 17:24 1674
Глава Центробанка РФ Эльвира Набиуллина выступила с заявлением об инфляции в России, сообщает DEITA.RU.
Эльвира Сахипзадовна на встрече МВФ и Всемирного банка в Вашингтоне заявила, что пик инфляции в России уже преодолен. В то же время Набиуллина сказала, что не может сказать об этом абсолютно уверенно.
Центральный банк оценивал пик инфляции в 5,5-6% годовых. Годовая инфляция в марте составила 5,3% против 5,2% в феврале.
Потребительские цены в России выросли на 0,4% в феврале, на 1,5% с начала года и на 5,2% в годовом выражении.
Ранее Банк России прогнозировал годовой прогноз инфляции в стране на 2019 год. Было отмечено, что инфляция составит 5-5,5%.