Ռուսական խոշոր բանկերը բարձրացնում են ավանդների տոկոսադրույքները, այդպիսով փորձ է արվում ավելացնել ազգային արժույթի՝ ռուբլու, պաշարները:
Ինչպես գրում է «Ведомости»-ին՝ նոյեմբերի 1-ից 18-ը ռուբլով ավանդների եկամտաբերությունն ավելացել է թոփ-30 բանկերից 15-ում:
Նշվում է, որ որոշ ֆինանսական կազմակերպություններ բարձրացրել են ավելի վաղ գործող ավանդների տոկոսադրույքները, մյուսները որոշում են կայացրել ներդնել սեզոնային ավանդներ:
Վերլուծաբաններն ավանդների տոկոսադրույքների աճ կանխատեսում են մինչև Նոր տարի:
Բացի այդ՝ օրեր առաջ ԶԼՄ-ներում տեղեկություն էր հայտվել, որ ռուսական խոշորագույն բանկերը՝ մտավախություն ունենալով, որ բնակչության միջոցների արտահոսքը կարող է շարունակվել, նաև միջազգային նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, որոշել էին բարձրացնել քաղաքացիների հետաքրքրությունը դոլարային ավանդների նկատմամբ՝ բարձրացնելով տոկոսադրույքները:

26-11-2018 13:57 1439
Крупные российские банки повышают ставки по вкладам, тем самым запасаясь впрок отечественной валютой.
Как пишут "Ведомости", с 1 по 18 ноября доходность депозитах в рублях повысили 15 из топ-30 кредитных организаций.
Отмечается, что одни финансовые организации увеличили ставки ранее действовавших депозитов,  a другие - приняли решение ввести сезонные вклады.
Аналитики прогнозируют, что банки продолжат повышение ставок до Нового года.
Ранее вице-президент Центрального банка России Василий Поздышев заявил, что в конце 2018 года Банк России ожидает не менее 4%-ного роста депозитов в банковской системе.
Кроме того, несколько дней назад СМИ сообщили, что крупнейшие российские банки опасаясь, что продолжения оттока ресурсов населения и о новых международных санкций, решили повысить интерес граждан к долларовым депозитам, повысив процентные ставки. Таким образом, сегодня лучшие предложения приближаются к ставке 4% годовых.