30-11-2018 13:20 1694
Brexit-ի հետևանքով Լոնդոնի բանկերից և ֆինանսական ընկերություններից մոտ 800 միլիարդ եվրոյի ակտիվներ են փոխանցվելու Մայնի Ֆրանկֆուրտ: Հազարավոր բրիտանացի ֆինանսիստներ ևս նախատեսում են տեղափոխվել Գերմանիա:
«Մենք ակնկալում ենք, որ 750-800 միլիարդ եվրոյի ակտիվների տեղափոխում Լոնդոնից Ֆրանկֆուրտ, որի մեծ մասը կփոխանցվի 2019 թվականի առաջին եռամսյակում», - հայտնել են Frankfurt Main Finance-ից:
Բրիտանական և եվրոպական բանկերը ներկայումս որոշում են, արդյո՞ք իրենց բիզնեսի միայն մի մասը տեղափոխել Լոնդոնից, թե բոլոր գործառույթները:
Ավելի վաղ News.ru- ն գրել էր, որ Brexit- ի նախագծի վերջնական քվեարկությունը տեղի կունենա երկու շաբաթվա ընթացքում: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատը դեկտեմբերի 11-ին նախատեսում է հանդիպում անցկացնել: Այս մասին հայտնել էր Միացյալ Թագավորության վարչապետ Թերեզա Մայը: Նոյեմբերի 25-ին Բրյուսելում հաստատվել էր Մեծ Բրիտանիայի Եվորապական Միությունից դուրս գալու մասին համաձայնագիրը:

Порядка 800 миллиардов евро активов финансовых компаний и банков Лондона могут быть переведены во Франкфурт-на-Майне из-за Brexit. Тысячи британских финансистов тоже планируют переместиться в Германию.
«Мы ожидаем перевод активов на 750–800 миллиардов евро из Лондона во Франкфурт, большая часть которых будет переведена в первом квартале 2019 года», — сообщили в Frankfurt Main Finance.
Британские и европейские банки в настоящее время решают, переводить им только часть бизнеса из Лондона или все операции полностью.
Ранее News.ru писал, что итоговое голосование по законопроекту соглашения Brexit состоится через две недели. Палата общин парламента Великобритании назначила заседание на 11 декабря. Об этом сообщила премьер-министр Соединённого Королевства Тереза Мэй. 25 ноября соглашения о выходе Великобритании из ЕС утвердили лидеры стран Евросоюза на саммите в Брюсселе.