G20 գագաթնաժողովի շրջանակում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցզինպինն ավելի քան 2,5 ժամ տևողությամբ բանակցություններ են վարել:
Ամերիկյան և չինական կողմերն առևտրային հարաբերությունների նոր պայմանների շուրջ պայմանավորվածությունբ են ձեռք բերել: Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսի խոսքերով՝ Չինաստանի և Ամերիկայի առաջնորդների միջև տեղի ունեցած բանակցություններից հետո, ՉԺՀ-ն համաձայնել է Միացյալ Նահանգներից մեծ քանակությամբ ապրանքներ գնել առևտրային անհամամասնությունների նվազեցման համար:
«Չինաստանը համաձայնեցնում է ԱՄՆ-ից էներգետիկ, արդյունաբերական և այլ արտադրատեսակների նշանակալի քանակի ձեռքբերումը` փորձելով նվազեցնել երկրների միջև առեւտրային անհավասարակշռությունը », - ասել է Սանդերսը: Բացի այդ, նա նշել է, որ Չինաստանը մոտ ապագայում կսկսի գնել ամերիկյան ֆերմերների արտադրանք:
Ավելի վաղ, սեպտեմբերի վերջերին Միացյալ Նահանգներում ուժի մեջ էին մտել նոր 10-տոկոսանոց մաքսատուրքերը Չինաստանից ներմուծվող 200 մլրդ դոլար գումարի չինական ապրանքների վրա: Միաժամանակ Չինաստանում 60 մլրդ դոլար գումարի նոր մաքսատուրքեր են սահմանել ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ: Ավելի վաղ կողմերը սակագներ էին սահմանել 50 մլրդ դոլար արժեքով արտադրանքի վրա:

На саммите G20 президент США Дональд Трамп и президент Китая Си Цзиньпин провели более 2,5 часов переговоров.
Американская и китайская стороны договорились о новых условиях торговых отношений. Представитель Белого дома Сара Сандерс говорит, что Китай согласился покупать большее количество товаров из Соединенных Штатов для сокращения торговых диспропорций.
«Китай согласует покупку значительного объема сельскохозяйственной, энергетической, промышленной и другой продукции из США для сокращения торгового дисбаланса между странами», - рассказала Сара Сандерс. Кроме того, она отметила, что в ближайшем будущем Китай начнет покупать продукты американских фермеров.
Ранее в конце сентября Соединенные Штаты ввели новую 10-процентную таможенную пошлину на импортируемые китайские товары стоимостью 200 млрд. долларов. Одновременно Китай установил новые таможенные пошлины в размере 60 млрд. долларов на американские товары. Ранее стороны устанавливали тарифы на продукцию на сумму 50 млрд. долларов.