Գերմանիայի Deutsche Bank խոշորագույն բանկն Արևելյան Եվրոպայում դադարեցնում է իր բիզնեսը հաճախորդների հետ՝ Danske Bank-ում փողերի լվացման հետ կապված սկանդալի պատճառով: Այս մասին հայտնում է NTV-ն:
Ֆինանսական կոնգլոմերատը որպես բանկ-թղթակից կապ ուներ անօրինական գործունեության հետ և խթանում էր Արևելյան Եվրոպայի հաճախորդների փողերի լվացմանը՝ օֆշորային իրավասության միջոցով:
Հայտնի է, որ միայն Danske Bank-ի էստոնական մասնաճյուղի համար, որը սկանդալի կիզակետում է՝ մինչև 2015 թվականը մշակվել է մոտ 150 միլիարդ դոլարի գործարք:
Deutsche Bank-ում վստահ են, որ Արևելյան Եվրոպայի ֆինանսական հաստատությունների համագործակցությունն իր հեղինակության վրա ստվեր է գցում: Այս մասին հայտարարել է բանկի աշխատակից Շտեֆան Վիլքենը (Stephan Wilken)՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում:
Նա ընդգծել է, որ Deutsche Bank-ը դաս է քաղել և դարձել առավել զգուշավոր: Օրինակ՝ 2016 թվականից նվազեցրել է Ռուսաստանից և Արևելյան Եվրոպայից հաճախորդների թիվը մոտ 60 տոկոսով: Բանկային թղթակցային հարաբերություններն ամբողջությամբ կասեցվել են Էստոնիայի, Մատվիայի և Մոլդովայի հաճախորդների հետ, իսկ Լիտվայում հաճախորդների թիվը 3/4-ով կրճատվել է:

07-02-2019 13:55 1571
Крупнейший банк Германии прекращает бизнес с клиентами в Восточной Европе из-за скандала, связанного с отмыванием денег в Danske Bank. Об этом сообщает NTV.
Финансовый конгломерат был связан с незаконной деятельностью в качестве банка-корреспондента и содействием клиентам из Восточной Европы в отмывании денег через оффшорные юрисдикции.
Известно, что только для эстонского филиала Danske Bank, который находится в центре скандала, до 2015 года были обработаны транзакции на сумму около 150 миллиардов евро.
В Deutsche Bank убеждены, что сотрудничество с финансовыми институтами из Восточной Европы бросает тень на его репутацию. Об этом заявил служащий банка Штефан Вилкен, выступая в Европарламенте.
Он подчеркнул, что Deutsche Bank извлек урок и стал намного осторожнее. Например, с 2016 года уменьшил количество своих клиентов из РФ и нескольких стран Восточной Европы примерно на 60%. Корреспондентские банковские отношения с клиентами в Эстонии, Латвии и Молдове полностью прекращены, а в Литве сокращено число клиентов на три четверти.