Գերմանիայի Deutsche Bank խոշորագույն բանկն Արևելյան Եվրոպայում դադարեցնում է իր բիզնեսը հաճախորդների հետ՝ Danske Bank-ում փողերի լվացման հետ կապված սկանդալի պատճառով: Այս մասին հայտնում է NTV-ն:
Ֆինանսական կոնգլոմերատը որպես բանկ-թղթակից կապ ուներ անօրինական գործունեության հետ և խթանում էր Արևելյան Եվրոպայի հաճախորդների փողերի լվացմանը՝ օֆշորային իրավասության միջոցով:
Հայտնի է, որ միայն Danske Bank-ի էստոնական մասնաճյուղի համար, որը սկանդալի կիզակետում է՝ մինչև 2015 թվականը մշակվել է մոտ 150 միլիարդ դոլարի գործարք:
Deutsche Bank-ում վստահ են, որ Արևելյան Եվրոպայի ֆինանսական հաստատությունների համագործակցությունն իր հեղինակության վրա ստվեր է գցում: Այս մասին հայտարարել է բանկի աշխատակից Շտեֆան Վիլքենը (Stephan Wilken)՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում:
Նա ընդգծել է, որ Deutsche Bank-ը դաս է քաղել և դարձել առավել զգուշավոր: Օրինակ՝ 2016 թվականից նվազեցրել է Ռուսաստանից և Արևելյան Եվրոպայից հաճախորդների թիվը մոտ 60 տոկոսով: Բանկային թղթակցային հարաբերություններն ամբողջությամբ կասեցվել են Էստոնիայի, Մատվիայի և Մոլդովայի հաճախորդների հետ, իսկ Լիտվայում հաճախորդների թիվը 3/4-ով կրճատվել է:

Germany's largest bank stops business with customers in Eastern Europe because of the money laundering scandal at Danske Bank. It is reported by NTV.
The financial conglomerate was involved in illegal activities as a correspondent bank and assisting clients from Eastern Europe in money laundering through offshore jurisdictions.
It is known that only for the Estonian branch of Danske Bank, which is located in the center of the scandal, until 2015 transactions worth about 150 billion euros were processed.
Deutsche Bank is convinced that cooperation with financial institutions from Eastern Europe casts a shadow on its reputation. This was stated by bank employee Stephan Wilken, speaking in the European Parliament.
He stressed that Deutsche Bank learned a lesson and became much more cautious. For example, since 2016, has reduced the number of its customers from the Russian Federation and several countries of Eastern Europe by about 60%. Correspondent banking relations with clients in Estonia, Latvia and Moldova were completely terminated, while in Lithuania the number of clients was reduced by three quarters.